اسد 18, 1400 13:23 Asia/Kabul
  • هشدار دانشمندان درباره تهدید جهانی گرمایش زمین
    هشدار دانشمندان درباره تهدید جهانی گرمایش زمین

دانشمندان آب و هوایی در گزارشی جامع درباره تهدیدهای ناشی از گرمایش زمین هشدار دادند.

به گزارش روزنامه گاردین، همزمان  با آمادگی کشورهای جهان برای شرکت در اجلاس سازمان ملل در ماه نوامبر، دانشمندان آب و هوایی در گزارشی اعلام کردند: آتش سوزی، سیل و وخامت آب و هوایی که در ماه های اخیر در جهان مشاهده شده است، تنها بخشی از پیش بینی هایی است که انتظار می رود در نتیجه گرمایش زمین بروز کند.کمیته بین دولتی تغییرات اب و هوایی روز دوشنبه و کمتر از سه ماه تا برپایی مذاکرات سازمان ملل برای تصمیم گیری درباره آینده زمین، گزارش مهمی را درباره ارزیابی های جامع خود از چنین تغییراتی ارائه می دهد که  حاصل دو هفته مذاکرات فشرده کارشناسان سراسر جهان و نتیجه هشت سال پژوهش دانشمندان است.

کمیته بین دولتی تغییرات آب و هوایی متشکل از صدها نفر از دانشمندان آب و هوایی جهان است که ارزیابی جامع خود را هر هفت سال یکبار ارائه می دهند.

این گزارش، برای ششمین بار از سال 1988 تاکنون منتشر می شود.

در گزارش قبلی این کمیته آمده است، انتشار گازهای گلخانه ای باید برای محدود کردن گرما به 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن، به نصف برسد.در ماه های اخیر آتش سوزی در جنگل های آمریکا، موج گرما و سیل ویرانگر در چین و اروپا بروز کرده است.

دانشمندان هشدار می دهند که در صورتی که جلوی تاثیرات مخرب ناشی از تغییرات اب و هوایی گرفته نشود این امر می تواند به یک رویه عادی تبدیل شود.

کلیدواژه