سنبله 27, 1400 13:25 Asia/Kabul
  • سرطانی شایع در زنان که با نفخ شکم بروز می‌کند
    سرطانی شایع در زنان که با نفخ شکم بروز می‌کند

متخصصان انگلیسی می‌گویند اگرچه در بسیاری از موارد نفخ شکم جای نگرانی ندارد، اما در برخی موارد این موضوع می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی برای سلامت بدن به ویژه در زنان باشد.

به گزارش رادیو دری؛ نفخ شکم یکی از موارد رایجی است که بسیاری از مردم تجربه آن را داشته اند. این موضوع می‌تواند ناشی از طیف گسترده‌ای از مسائل مانند مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی گازدار باشد.

کمتر کسی می‌داند که سرطان تخمدان ( یکی از سرطان‌های شایع در زنان) با علائمی همچون نفخ شکم بروز می‌کند.

یکی از متخصصان زنان و زایمان انگلیس در این باره می‌گوید: گرچه احساس نفخ شکم به ویژه در دوره عادت ماهانه عادی است، اما نفخ دائمی که هر روز و برای ۳ هفته ادامه یابد، می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی باشد.

او افزود: احساس نفخ دائمی و سیری یکی از نخستین علائم رایج و زودهنگام ابتلا به سرطان تخمدان است. همچنین اگر نفخ به همراه اتساع شکم (تورم شکم) باشد، آشکارا نشان از وجود مشکل جدی برای سلامتی فرد است.

بدیهی است که هر زنی که از نفخ شکم رنج می‌برد به سرطان تخمدان مبتلا نشده است. اگر دچار نفخ هستید این موضوع می‌تواند به دلایل ذیل نیز بروز کند:

۱- بیش از حد جهش کردن و پریدن۲- یبوست۳- وارد شدن هوا به معده (برای مثال همزمان سخن گفتن و غذا خوردن)۴- عدم تحمل غذایی۵- بیماری سلیاک (عدم تحمل گلوتن)۶- سندرم روده تحریک پذیر

سرویس بهداشت همگانی انگلیس می‌گوید پس از مشاهده نفخ شکم، نخستین کاری که می‌توانید انجام دهید، توقف مصرف مواد غذایی است که باعث ایجاد آن شده است. حبوباتی مانند لوبیا، نخود و نیز پیاز، کلم بروکلی، و کلم از جمله مواد غذایی نفاخ به شمار می‌رود.

چند روش ساده برای از بین بردن نفخ شکم

کلیدواژه