میزان 01, 1400 12:52 Asia/Kabul
  • آیا پس از تزریق واکسن کرونا ناقل ویروس می‌شویم؟
    آیا پس از تزریق واکسن کرونا ناقل ویروس می‌شویم؟

یکی از سؤالاتی که ممکن است این روزها برای برخی دریافت‌کنندگان واکسن کرونا پیش بیاید این است که آیا تزریق واکسن کرونا باعث می‌شود فرد ناقل بیماری کرونا شود؟

به گزارش رادیو دری؛ یکی از سؤالاتی که ممکن است این روزها برای برخی دریافت‌کنندگان واکسن کرونا پیش بیاید این است که آیا تزریق واکسن کرونا باعث می‌شود فرد ناقل ویروس کرونا شود؟

واکسن‎‌های اسپوتنیک و آسترازنکا مبتنی بر دستورات ژنتیکی ویروس برای ساخت پروتئین سطحی ویروس کرونا هستند(وکتور ویروسی)؛ واکسن‌هایی‌ مانند سینوفارم و برکت نیز مبتنی بر ویروس کشته شده هستند. واکسن‌های کرونا به سیستم ایمنی بدن می‌آموزند که در صورت ورود ویروس کرونا به بدن، چگونه آن را شناسایی و با آن مقابله کنند. از آنجا که در هیچ یک از واکسن‌های کرونا از ویروس زنده استفاده نمی‌شود، بنابراین تزریق واکسن کرونا نمی‌تواند باعث ابتلا به ویروس کرونا شود.

تزریق واکسن کرونا در برخی افراد ممکن است باعث بروز عوارضی نظیر تب، درد عضلانی، سردرد و ... شود اما داشتن این عوارض پس از تزریق واکسن کرونا، به معنای این نیست که شما ناقل ویروس هستید و درنتیجه پس از تزریق واکسن نیازی به قرنطینه شدن نیست.

پس از تزریق واکسن کرونا کماکان باید اقدامات پیشگیرانه مانند شست‌وشوی مداوم دست‌ها و صورت، استفاده از ماسک، رعایت فاصله و پرهیز از تجمعات صورت بگیرد زیرا هیچ واکسنی در جهان اثربخشی صددرصدی در پیشگیری از ابتلا ندارد و با توجه به شیوع ویروس‌های جهش‌یافته ممکن است افراد علیرغم واکسن زدن نیز به کرونا مبتلا شوند. با این وجود واکسیناسیون در پیشگیری از مرگ و میر کرونایی اثربخشی بالایی دارد.

تولید واکسن کرونا و 4 واکسن مهم دیگر در ایران

کلیدواژه