جدی 26, 1400 13:35 Asia/Kabul
  • روند بی سابقه گرمایش زمین در سال 2021
    روند بی سابقه گرمایش زمین در سال 2021

براساس داده های بدست آمده، گرمایش بی سابقه کره زمین در سال 2021 وارد مرحله ویرانگری شد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری آمریکایی اکسیوس، بر اساس داده‌های جدید ناسا (اداره کل ملی هوانوردی و فضا) و اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، گرمایش جهانی در سال 2021 وارد مرحله ویرانگری شد و به عنوان ششمین سال گرم در تاریخ ثبت گردید. ‌

براساس داده های بدست آمده از ناسا که هر ساله مورد بررسی قرار می گیرد، روند گرم شدن زمین با سرعتی بی امان ادامه دارد که این امر عمدتا به دلیل انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های انسانی در طول چند دهه گذشته است.

تغییرات جهانی در دمای آب اقیانوس ها، رطوبت اتمسفر و دمای سطح زمین در بازه های زمانی کوتاه تر به طور فزاینده ای در قالب رویدادهای شدید آب و هوایی بی سابقه و مرگبار به خوبی حس می شود.

برای مثال موج گرمای ژوئن 2021 در شمال غربی اقیانوس آرام، رکورد گرم ترین دمایی (121 درجه فارنهایت) را که تا کنون در کانادا دیده شده همراه با بالاترین رکورد در ایالت اورگان و واشنگتن ثبت کرد. 

براساس داده های ناسا جهان در حال حاضر 1.2 درجه سانتیگراد (2.2 درجه فارنهایت) گرمتر از سطوح ماقبل صنعتی شدن است.

دانشمندان علاوه بر نگرانی ها به دلیل سرعت بالای گرمایش زمین، نسبت به پیامدهای اقلیمی خطرناک تر و بالقوه غیرقابل برگشت از جمله ذوب شدن یخ های قطبی و از بین رفتن اکوسیستم هایی مانند صخره های مرجانی هشدار داده اند.

گفته می شود، حتی سال‌های نسبتا سرد جهان هم اکنون در میان هشت سال گرم‌ این فهرست قرار دارند.

هشدار دانشمندان درباره تهدید جهانی گرمایش زمین

 

کلیدواژه