ثور 14, 1401 17:23 Asia/Kabul
  • کرونای شدید مغز افراد را 20 سال پیرتر می‌کند
    کرونای شدید مغز افراد را 20 سال پیرتر می‌کند

محققان در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که تأثیر ابتلای شدید به بیماری کووید 19 بر توانایی‌های شناختی مغز برابر با 20 سال پیر شدن مغز است.

به گزارش  رادیو دری، تیمی ازمحققان در یک مطالعه جدید که در مجله «ای کلینیکال مدیسین» منتشر شده است، 46 بیمار مبتلا به کووید-19 شدید را در بیمارستان تحت مطالعه قرار دادند که 16 نفر از این بیماران در مدت اقامت خود در بیمارستان به دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) نیاز پیدا کرده بودند.

شرکت‌کنندگان در این مطالعه، حدود 6 ماه پس از تجربه این بیماری حاد، مجموعه‌ای از ارزیابی‌های شناختی پیچیده را پشت سر گذاشتند؛ سن هر فرد مبتلا به کووید 19 طبقه‌بندی شد و از نظر جمعیتی با افراد سالم مقایسه شدند.

بر اساس نتایج این تحقیقات، این بیماران مبتلا به کووید19 در مقایسه با گروه کنترل، در پاسخگویی به تکالیف شناختی، کندتر بودند و در پاسخ‌هایشان دقت کمتری داشتند.

این تحقیق نشان داد که مقیاس این نقایص شناختی به طور قابل توجهی با شدت بیماری کووید19 برای هر بیمار مرتبط است و افراد مبتلا به کووید19 شدید که نیاز به ونتیلاتور پیدا کرده بودند، بیشترین کاهش شناختی را داشتند.

این تحقیق به طور متوسط، میزان نقایص شناختی را معادل حدود 20 سال پیری محاسبه کرده است.

بنابراین، نمرات تست شناختی یک فرد 50 ساله که به علت ابتلا به کووید 19 شدید در بیمارستان بستری شده بود، مشابه  یک فرد 70 ساله بوده است.

 شناسایی علائمی جدید از ویروس کرونا

کلیدواژه