اسد 03, 1401 14:43 Asia/Kabul
  • بیماری خاموشی که باعث مرگبارتر شدن کرونا می‌شود
    بیماری خاموشی که باعث مرگبارتر شدن کرونا می‌شود

دانشمندان آمریکایی در تحقیقات خود پی به یکی از دلایل مرگبارتر شدن ابتلا به کووید ۱۹ بردند.

ویروس کرونا مرگبارترین همه گیری جهان را طی یک قرن اخیر رقم زده است به طوری که این ویروس طی ۳ سال اخیر بیش از ۵۶۷ میلیون نفر را آلوده و ۶ میلیون و ۳۸۰ هزار تن را به کام مرگ کشانده است.

تحقیقات دانشمندان گویای آن است که سالمندان بیشتر از جوانان، مردان بیشتر از زنان، و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر از افراد سالم، به کرونای شدید مبتلا می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش رادیو دری، تحقیقات جدید دانشمندان ابعاد دیگری از این ماجرا را روشن ساخته است. یافته‌های محققان آمریکایی گویای آن است که افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند بیش از دو برابر دیگران در صورت ابتلا به سویه امیکرون به دلیل شدت بیماری در بیمارستان بستری می‌شوند.

امیکرون و زیرسویه‌های آن هم اینک به سویه غالب در آمریکا تبدیل شده اند. از همین روی، دانشمندان در حال انجام تحقیقات گسترده‌ای درباره رفتار این سویه هستند. مطالعات دانشمندان مرکز سرو- سینا لس آنجلس بر روی ۹۱۲ بیمار مبتلا به امیکرون حاکی از آن است که آن‌ها علی رغم دریافت هر ۳ دوز واکسن همچنان به بیماری مبتلا گردیدند که از میان آن‌ها ۱۴۵ نفر به دلیل شدت بیماری در بیمارستان بستری شدند.

دانشمندان می‌گویند افرادی که از نارسایی قلبی، کهولت سن، و مشکلات کلیوی رنج می‌بردند در خطر بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کرونا قرار داشتند. با این حال، یک عامل مهم دیگر وجود داشت که شرایط را بر بیماران کرونایی سخت می‌کرد.

محققان مشاهده کردند فشار خون بالا به طور قابل توجهی خطر ابتلا به کرونای شدید درپی ابتلا به امیکرون را بالا می‌برد به طوری که این افراد بیش از دو برابر دیگران در خطر بستری شدن در بیمارستان پس از ابتلا به سویه امیکرون قرار دارند.

چرا شدت ابتلا به کرونا در افراد متفاوت است؟

کلیدواژه