سنبله 03, 1401 11:42 Asia/Kabul
  • ویروس آبله میمون روی سطوح باقی می ماند
    ویروس آبله میمون روی سطوح باقی می ماند

محققان دریافتند ویروس آبله میمون در ۷۰ درصد سطوحِ مورد آزمایش یافت شده است اما از آنجا که ویروس قادر به کشت نبوده، ممکن است خطر ایجاد عفونت را نداشته باشد.

به گزارش رادیو دری به نقل از هلث‌لاین، در تحقیقات جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، سطوح خانگی در خانه ۲ فرد آلوده به آبله میمون مورد بررسی قرار گرفت.

با استفاده از آزمایش PCR، محققان دریافتند بیش از ۷۰ درصد سطوحی که مورد آزمایش قرار گرفته‌اند آلوده به ویروس هستند. با این حال، هیچ یک از ویروس‌های شناسایی شده قادر به کشت نبودند.

محققان، اشیایی را در خانه بیماران که بیشتر با آنها در تماس بودند بررسی کردند. ساکنان همچنین اقدامات سختگیرانه نظافت و ضدعفونی خانه را در طول بیماری خود انجام می‌دادند. از ۳۰ نمونه اقلام آزمایش شده، ۲۱ نمونه (۷۰ درصد) مثبت شدند، از جمله نمونه‌هایی از اقلامی مانند مبلمان پارچه‌ای و پتو، البته هیچ یک از نمونه‌ها حاوی ویروس زنده نبودند.

«جک فایفر» عضو تیم تحقیق می‌گوید: «ناتوانی در تشخیص ویروس زنده نشان می‌دهد قابلیت حیات ویروس ممکن است به مرور زمان یا از طریق غیرفعال‌سازی شیمیایی یا محیطی از بین رفته باشد».

به گفته محققان، «عاقلانه است که برای ۳ تا ۴ هفته که افراد مسری هستند، تماس‌شان با فضاهای عمومی محدود باشد».

کارشناسان می‌گویند این نباید به معنای افزایش گندزدایی فضاهای عمومی باشد، زیرا هنوز شواهدی مبنی بر گسترش بیماری از طریق تماس‌های اتفاقی وجود ندارد.

روش انتقال آبله میمون اعلام شد

کلیدواژه