میزان 11, 1398 15:56 Asia/Kabul
  • چه موقع واکسن آنفولانزا تزریق کنیم؟

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت که بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا برای گروه‌های حساس ۱۵ سنبله تا ۱۵ میزان است.

به گزارش ایرنا، دکتر امام بخش قائدی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران  گفت : زمان طلایی برای تزریق واکسن آنفولانزا ۱۵ سنبله تا ۱۵ میزان است و گروه‌های حساس در این زمان اقدام به تزریق واکسن کنند.وی ادامه داد: آنفولانزا یا گریپ (Grippe) از جمله شایع‌ترین بیماری ویروسی در فصل سرما است که دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند و به شدت مُسری است.

قائدی یادآور شد: بالاترین سطح ایمنی پس از تزریق واکسن آنفولانزا حدود چهار هفته پس از تزریق حاصل می‌شود و تنها گروه‌های پرخطر باید با تجویز پزشک، واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.وی تاکید کرد: گروه‌های پرخطر شامل مادران باردار، کودکان زیر ۶ ماه، سالمندان بالای ۶۵ سال، افراد چاق و دیابتی، بیماران قلبی عروقی، کبدی، کلیوی و بیماران شیمی درمانی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یادآوری کرد با تزریق این واکسن از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری نمی‌شود و فقط می‌تواند فرد را از ابتلا به بیماری آنفولانزا مصون دارد.

قائدی گفت: برای تزریق این واکسن باید با پزشک متخصص یا داروساز مشورت شود و این واکسن برای کسانی که قبلاً به آن حساسیت نشان داده اند توصیه نمی‌شود.

تگ