میزان 29, 1398 11:22 Asia/Kabul
  • خواص عجیب شیره انگور

شیره انگور یکی از خوراکی بسیار مفید و پرخاصیت است.

به گزارشتیتربرتر؛ شیره انگور سرشار از خواصی است که در فصل پاییز نباید از خوردن آن غافل شد. 

طبع این شهد شیرین، گرم و تر است و بیشتر افراد می توانند از آن استفاده کنند. همچنین بعضی افراد با شیره انگور شربت، دسر یا در پخت شیرین ها استفاده می کنند که روش بسیار خوبی برای استفاده از آن است. با توجه به طبیعت گرمی که این شیره دار می تواند بهترین مصرف ان در فصول سرد سال باشد. به عنوان مثال می توانی به جای عسل همراه با دسرهای مختلف مانند دسر کدو حلوایی و دارچین هرازگاهی از این شیره پرخاصیت استفاده کنی. شیره انگور نیز همانند خود انگور دارای مقادیری از ویتامین آ، ب و ث است که مصرف آن، نیازهای بدن را به این ویتامین ها را تأمین می کند.

در منابع طب سنتی ایرانی، شیره انگور را دبس یا دوشاب می نامند. طبیعت این خوراکی، گرم و تر است و بیشتر افراد می توانند از آن استفاده کنند. همچنین بعضی افراد با شیره شربت درست می کنند که روش بسیار خوبی است و طبع شربت نیز گرم است. شیره نیز همانند خود انگور دارای مقادیری از ویتامین آ، ب و ث است و مصرف آن نیازهای بدن را به این ویتامین ها تأمین می کند. یکی از بهترین زمان های استفاده از شیره انگور فصول سرد سال است و به دلیل خواص مفیدی که این ماده ی غذایی در درمان و تسکین بیماری های فصل سرما دارد، بهتر است جایی برای آن در برنامه ی غذایی تان باز کنید.

شیره انگور مانند شیره خرما رنگ تیره ای دارد و همراه ارده برای وعده صبحانه افرادی که می خواهند رژیم کاهش وزن بگیرند بسیار مناسب است زیرا علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز می تواند تا مدت زمان طولانی ما سیر نگه دارند و احساس گرسنگی نکنیم. شیره انگور در مقایسه با انگور، کالری فوق ‌العاده بالایی دارد و مصرف مقدار اندک آن انرژی از دست رفته را جبران می‌ کند. خوردن این دو ماده غذایی مفید، کم خونی را درمان می ‌کند و موجب بهبود حافظه می ‌شود.

مطالب مرتبط : 

برخی از پزشکان طب سنتی معتقدند شیره انگور، ضعف عمومی بدن و ضعف احشاء را معالجه کرده و بدن را تقویت می کند. برای این منظور می گویند که شیره انگور را با شیر گاو و کمی پودر بادام مخلوط نموده و روزانه ۲ تا ۳ لیوان به بیمار بدهیم تا قوای بدنش را سریع تر به دست آورد. این شیره ضد نفخ است اما با این حال ممکن است برای همه افراد خصوصا آن هایی که به شدت طبع معده گرمی دارند مناسب نباشد؛ پس حتما قبل از قرار دادن مداوم آن در برنامه غذایی ات با پزشک متخصص مشورت های لازم را انجام بده.

یکی از خواص هیجان انگیز این شیره که دیگر بحث خوراکی ندارد، استفاده از آن برای از بین بردن لک های صورت و کمرنگ کردن کک و مک هاست. برای درمان کک مک می توانی شیره انگور را به تنهایی یا در ترکیب با نمک روی لکه های صورتت بگذاری. وجود ویتامین ‌ها و مواد مغذی مفید برای پوست در شیره انگور باعث شده است یکی از خواص شیره انگور، حفظ سلامتی پوست باشد. از این شیره می ‌توان به طور مستقیم بر روی پوست ‌هایی که لک دارند استفاده کرد.

شیره انگور در بدن باعث دفع اوره و مقداری از اسید های غیر مفید بدن می شود و کارشناسان تغذیه از آن به عنوان پاک کننده بقایای غذا ها در روده و معده یاد می کنند. یکی از موثرترین خواص شیره انگور، خاصیت پاک کنندگی آن است. به طوری که مصرف آن باعث دفع اوره و مقداری از اسید‌ های غیرمفید بدن می‌ شود و در نتیجه پاک کننده بقایای غذا‌ها در روده و معده است. به علاوه این ماده غذایی ضد نفخ است و به خون سازی کمک می ‌کند.

بهتر است افرادی که طبع سرد دارند از این شیره در کنار میوه هایی با طبع سرد استفاده کنند زیرا در غیر این صورت ممکن است موجب غلیظ شدن صفرایشان شود.

در خوردن شیره انگور احتیاط کنید

از آنجا که شیره انگور دارای طبعی گرم است بنابراین خوردن زیاد آن برای افرادی که دارای طبع گرم و خشک هستند، توصیه نمی شود.همچنین به علت مقادیر بالای قند موجود در آن، افراد دیابتی باید از خوردن آن خودداری کنند.

تگ

کامنت