میزان 30, 1398 15:38 Asia/Kabul
  • نکاتی برای تعادل قند خون

دانستن میزان تاثیر مواد غذایی بر قند خون برای همه افراد، به‌خصوص کسانی که از چاقی و دیابت رنج می‌برند، اهمیت زیادی دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، افت یا افزایش قند خون، هر دو شرایط خطرناکی هستند که منجر به کاهش حساسیت به انسولین، نوسانات خلقی، استرس، سردرد، و افسردگی می‌شوند.در عوض در پیش گرفتن عادات سالم، می‌تواند منجر به بهبود حساسیت به انسولین شده و با تعادل قند خون، باعث بهبود سلامت شما در طولانی مدت شود.

مصرف چربی‌های سالم

مصرف چربی جذب قند را در جریان خون تضعیف می‌کند و مانع افزایش قند خون می‌شود. البته در اینجا منظور چربی‌های خطرناک نیست. برای ثبات قند خون، شما نیاز به مصرف چربی‌هایی از جمله روغن نارگیل، دانه‌های چیا، آجیل، زرده تخم‌مرغ، آووکادو و روغن زیتون دارید.

اجتناب از تحمل گرسنگی

وقتی یک وعده غذایی برای مدت طولانی خالی می‌ماند، باعث افزایش تولید هورمون اشتها یعنی گرلین می‌شود. گرلین همچنین باعث می‌شود به‌طور ناخواسته به‌دنبال غذای بیشتر باشید. سعی کنید فاصله بین وعده‌ها بیشتر از 4 تا 5 ساعت نشود. حتی اگر از صبحانه اجتناب می‌کنید باز سعی کنید صبح‌ها چیزی میل کنید، مثلا ماست، کره بادام‌زمینی، چند قطعه سیب، و یا شیر سویا.

مصرف پروتئین

پروتئئین‌ها نیز مانند چربی جذب قند را در خون کاهش می‌دهند. اگر از یک خوراکی شیرین مانند یک عدد سیب لذت می‌برید، سعی کنید به‌طور هوشمندانه آن را با با پروتئینی مانند ماست یونانی ترکیب کنید. این ترکیب ساده می‌تواند منجر به افزایش پایداری قند خون شود.

میوه‌ها منبعی از کربوهیدرات

میوه‌ها منبع عالی از کربوهیدرات‌ها هستند. مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده موجود در سیب‌زمینی شیرین و مصرف میوه‌های غنی از فیبر برای بهبود فرایند هضم و بهبود سطح قند خون مفید است.

کیفیت خواب

تعادل قند خون و حفظ وزن در محدوده سالم، فقط منوط به رژیم غذایی نیست. مطالعات نشان داده‌اند که خواب ضعیف می‌تواند خطر ابتلا به دیابت و چاقی را افزایش دهد. کاهش کیفیت خواب حساسیت به انسولین را کاهش می‌دهد. برای بهبود تعادل قند خون سعی کنید 7 تا 9 ساعت خواب شبانه را تجربه کنید.

ورزش کافی

مطالعات نشان می‌‌دهد که استراحت برای مدت حداقل هفت روز سبب اختلال در متابولیسم قندخون می‌شود. ورزش باید در توان ‌بخشی بیماران دیابتی مورد استفاده قرار گیرد و آن‌هم برای کاهش میزان قند خون. ورزش می‌‌تواند اثر هورمون انسولین را در پایین آوردن قندخون بیشتر کند، بنابراین نیاز به انسولین را در بیماران وابسته به انسولین کاهش می‌‌دهد. ورزش منظم در بیماران دیابتی اساس درمان است.

کلیدواژه