اسد 16, 1400 16:55 Asia/Kabul
  • مدال تاریخی طلای کاراته در المپیک توکیو به ایران رسید
    مدال تاریخی طلای کاراته در المپیک توکیو به ایران رسید

«سجاد گنج‌زاده» ملی‌پوش سنگین وزن تیم ملی کاراته ایران در شرایطی که 4 بر 1 از نماینده عربستان عقب بود به دلیل ضربه وارده از طرف حریف، بیهوش شد و با برانکارد از تاتامی خارج شد. داوران پس از مشورت با یکدیگر ضربه را غیرمجاز دانسته و حکم به قهرمانی نماینده ایران و حذف کاراته‌کا عربستانی از مسابقه دادند.

به گزارش رادیو دری، در فینال رقابت‌های کاراته بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، سجاد گنج زاده در وزن به اضافه ۷۵ کیلوگرم به مصاف "طارق حمدی" از عربستان رفت.

در این مرحله گنج زاده موفق شد این حریف خود را شکست دهد و مدال تاریخی طلای المپیک را کسب کند.

گنج زاده درحالی پا به این رقابت‌ها گذاشت که از ناحیه دست چپ آسیب دیده بود.او در مرحله مقدماتی مسابقات با "دانیل گایسینسکی" از کانادا، "بریان ایر" از آمریکا، "ایوان کوویچ" از کرواسی و "طارق حمدی" از عربستان در گروه دوم همگروه بود که توانست، حریفانی از آمریکا و کرواسی و کانادا را شکست دهد و با کاراته کای عربستان به تساوی بدون امتیاز برسد و با به عنوان صدرنشین این گروه راهی مرحله نیمه نهایی شود. گنج زاده در نیمه نهایی با "آکتاش اوگور" از ترکیه بعد از کسب نتیجه تساوی ۲ - ۲ در امتیاز سِنشو (کسب اولین امتیاز در مسابقه) شکست داد و راهی فینال شد.

در این مرحله گنج زاده در شرایطی که ۴ بر ۱ از نماینده عربستان عقب بود به علت ضربه سنگین وارده از طرف حریف، و پس از مشورت داوران با یکدیگر ضربه را غیرمجاز دانسته و حکم به قهرمانی نماینده ایران دادند تا مدال تاریخی طلای المپیک را کسب کند.

کاروان ورزش ایران در المپیک توکیو ۳ مدال طلا، ۲ نقره و ۲ برنز کسب کرده است.

صعود مقتدر کاراته کای ایران به نیمه نهایی المپیک

کلیدواژه