ثور 24, 1401 14:53 Asia/Kabul
  • تاریخ سازی سریع‌ترین دونده افغانستان
    تاریخ سازی سریع‌ترین دونده افغانستان

دونده المپیکی افغانستان برای نخستین بار در تاریخ دوومیدانی این کشور 2 رکورد جدید ثبت کرد.

به گزارش رادیو دری، سریع‌ترین مرد افغانستان که اخیرا در بازی‌های المپیک توکیو با ثبت زمان ۱۱ ثانیه و ۴ صدم ثانیه پس از شانزده سال، هفت صدم ثانیه رکورد ملی افغانستان را تقویت کرده بود این بار در رقابت‌های سراسری ملی ایران به عنوان دونده افغان شرکت کرد و طوفانی ظاهر شد.

رقابت‌های دو و میدانی قهرمانی جوانان ایران در دو بخش بانوان و آقایان با یاد و گرامیداشت زنده یاد سید رضا انتظاری قهرمان فقید این رشته ورزشی و به منظور انتخاب تیم ملی جهت شرکت در مسابقات قهرمانی جوانان جهان(کلمبیا۲۰۲۲) از تاریخ 16 اردیبهشت/ثور شروع تا 20 این ماه به میزبانی استان مرکزی برگزار شد.

شاه محمود نبرد (نور زهی) دونده المپیکی افغان در ماده صد متر و در مرحله ابتدایی در گروه خود با ۵ دونده ایرانی به رقابت پرداخت و با پشت سرگذاشتن همه رقبایش رکورد خارق العاده ۱۰ ثانیه و ۷۳ صدم ثانیه را از خود بجا گذاشت‌ و به عنوان نفر نخست و بهترین دونده، جواز حضور به مرحله نهایی ۱۰۰ متر را بدست آورد و رکورد ملی افغانستان را تقویت کرد.

در دیدار نهایی کار برای شاه محمود نبرد دشوار بود زیرا وی باید با بزرگان ایران که تجربه قهرمانی آسیا را در دو سرعتی در اختیار داشتند به رقابت می پرداخت، شاه محمود در دیدار نهایی، صد متر را با ثبت زمان ۱۰ ثانیه و ۸۵ صدم ثانیه پیمود و در میان دوازده فینالیست و مجموعا ۲۸ شرکت کننده جایگاه هفتم را بدست آورد.

 وی در رده ۲۰۰ متر نیز موفق شد که این فاصله را با ثبت زمان ۲۱ ثانیه و ۷۶ صدم ثانیه طی کند و رکورد ملی افغانستان را ۵۵ صدم ثانیه تقویت کرد.

شاه محمود در نهایت در ۲۰۰ متر در میان ۲۹ دونده از سراسر ایران جایگاه ششم را بدست آورد.

شاه محمود بیشتر از ۹ ماه است که با حمایت مستقیم کمیته بین المللی المپیک "IOC" کمیته ملی المپیک ایران و کمیته ملی المپیک افغانستان در یک کمپ حرفه‌ای نزد مربیان تیم ملی اتلتیک ایران در این کشور تمرین کرده و خود را برای بازیهای المپیک ۲۰۲۴ پاریس آماده باشد‌. 

قرار است رقابت‌های قهرمانی اتلتیک جهان به میزبانی شهر اوریگون ایالات متحده آمریکا برگزار  شود و افغانستان نیز در این رقابت‌ها نماینده خواهد داشت. 

این رویداد مهمترین رویداد ورزشی سال ۲۰۲۲ به شمار می رود و پس از بازیهای المپیک و جام جهانی فوتبال پر اهمیت ترین رویداد ورزشی دنیا است.

افغانستان تاکنون موفق به کسب مدال در این رقابت‌ها نشده است.

دونده افغان درالمپیک رکورد کشورش را پس از 16 سال افزایش داد

کلیدواژه