میزان 20, 1398 15:35 Asia/Kabul
  • فیفا دبیرکل فدراسیون فوتبال افغانستان را محروم کرد

فدراسیون بین‌المللی فوتبال «سید علیرضا آقازاده»دبیرکل فدراسیون فوتبال افغانستان را به دلیل شکایات مربوط به اتهام اخلاقی از حضور در تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال برای پنج سال محروم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، فدراسیون بین‌المللی فوتبال «سید علیرضا آقازاده»دبیرکل فدراسیون فوتبال افغانستان را به دلیل شکایات مربوط به اتهام اخلاقی از حضور در تمامی فعالیت‌های مرتبط با فوتبال برای پنج سال محروم کرده است.

فیفا با انتشار بیانیه‌ای اضافه کرد: تحقیقات در مورد سید آقازاده مرتبط با شکایاتی است که پیشتر از سوی شماری از بازی‌کنان تیم فوتبال بانوان افغانستان علیه کرام الدین کریم صورت گرفته بود.

فدراسیون جهانی فوتبال در ماه ژوئن سال جاری میلادی، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را در رابطه با پرونده آزار جنسی زنان مقصر شناخت و او را به محرومیت دایمی از فعالیت در حوزه فوتبال و حدود یک میلیون دلار جریمه محکوم کرد.

شکایات بازیکنان تیم فوتبال زنان افغانستان در مورد سوء استفاده جنسی به سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ برمی‌گردد.

به نوشته بی بی سی، کمیته داوران فدراسیون بین‌المللی فوتبال امروز جمعه (۱۹ میزان) اعلام کرده است که این تصمیم به خاطر آن گرفته شده که آقازاده در این مدت زمان مسئولیت فدراسیون فوتبال افغانستان را بر عهده داشت و از بدرفتاری‌های جنسی در برابر بازیکنان زن هم مطلع بود.

براساس تصمیم کمیته داوران کمیته اخلاقی فیفا, آقازاده مواد قانونی شماره ۱۷ و ۲۳ این نهاد را که در مورد گزارش‌دهی همچون موارد برای حفظ مصونیت جسمی و روانی ورزشکاران است، نقض کرده است.

فدراسیون بین المللی فوتبال گفته است که  آقازاده از امروز از تمامی فعالیت‌های ورزشی مرتبط به فوتبال به از جمله کار اداری در این عرصه منع شده و در همین حال این نهاد وی را به پرداخت حدود ده هزار دلار  محکوم کرده است.

کمیته اخلاقی فدراسیون جهانی فوتبال می‌گوید مشغول بررسی اتهامات علیه دیگر افراد کلیدی فدراسیون فوتبال افغانستان است که بر اساس شکایات به نحوی در پرونده سواستفاده جنسی از زنان فوتبالیست افغان متهم اند.

پرونده آزار جنسی دختران فوتبالیست در افغانستان که نخستین بار در ماه دسامبر در روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، مطرح شد، بازتاب گسترده داخلی و بین‌المللی داشت.

کلیدواژه