عقرب 29, 1398 17:43 Asia/Kabul

ضعف کمیسیون های انتخابات و دخالت صاحبان قدرت باعث بروز چالش در روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است

کارشناس و فعال سیاسی-فرهنگی افغان گفت: ضعف کمیسیون های انتخابات و دخالت صاحبان قدرت باعث بروز چالش در روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است.

محمد مختاری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: کمیسیون های انتخابات افغانستان معروف به کمیسیون های مستقل انتخابات هستند اما وضعیت جاری در کشور سبب شده که عوامل مختلفی روی این کمیسیون ها تاثیرگذار باشند و نتوانند به صورت مستقل تصمیم بگیرند.

وی افزود: این مسئله در انتخابات مختلف تجربه شده و کمیسیون ها نتوانسته اند آنگونه که تشخیص می دادند و وظیفه شان هم ایجاب می کرد عمل کنند، صاحبان قدرت در کشور هم به گونه بسیار بی رویه اقدام به دخالت در این روند کردند.

به گفته این کارشناس افغان در این دور از انتخابات هم کمیسیون ها نتوانستند آنگونه که وعده داده بودند و مدعی بودند که این بار وضعیت با انتخابات قبلی فرق می کند و ما خودمان می توانیم تصمیم بگیریم و نتایج را اعلام کنیم، عمل کنند به طوریکه تاکنون چند بار اعلام نتایج به تعویق افتاده و این مسئله چالش آفرین شده است.

مختاری عنوان کرد: به نظر می رسد کمیسیون های انتخابات نمی توانند بصورت مستقل در مورد اعلام نتایج انتخابات تصمیم بگیرند و باید منتظر بمانند که تفاهمات سیاسی صورت گرفته و به آن ها ابلاغ شود و اگر وضعیت به همین منوال پیش برود امکان بروز بحران وجود دارد و ممکن است کمیسیون های انتخابات نتوانند نتایج را اعلام کنند، یا ممکن است همین حکومت وحدت ملی ادامه پیدا کند و یا قدرت های بیرونی یک حکومت موقت ایجاد کنند ضمن اینکه پیشنهاداتی هم از سوی برخی نامزدها شده که سازمان های بین المللی باید وارد قضیه شوند و نتایج انتخابات با نظارت آن ها اعلام شود.

وی تصریح کرد: دخالت های بیرونی هم در مسئله انتخابات آشکار شد و حتی دخالت یوناما مشخص شد، فشارهایی از بخش های مختلف وجود دارد که می خواهند انتخابات را به چالش بکشند و تلاش هایی هم می شود که حکومت فعلی ادامه پیدا کند یا حکومت موقت تشکیل شود تا به شکلی پای طالبان را هم به میدان بکشند.

به گفته مختاری تقلب هایی که در این دور از انتخابات صورت گرفته بیشتر از گذشته است که سبب شده برخی از تیم های انتخاباتی بی تفاوت نمانند، ضعف کمیسیون های انتخابات هم سبب شده که جرأت نکنند آرائی که مشخص شده تقلبی هستند، باطل اعلام و از محاسبه خارج کنند و به همین ترتیب اقدام به بازشماری کردند که زمینه بی اعتمادی بیشتر را فراهم کرد.

وی اضافه کرد: مردمی هم که با سختی های بسیار پای صندوق های رای حاضر شدند انتظار دارند که نتایج انتخابات اعلام شود زیرا بروز بحران سیاسی، مشکلاتی را در عرصه های فرهنگی، اقتصادی و امنیتی به دنبال دارد و روی زندگی مردم تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

 

کلیدواژه