جدی 10, 1398 12:00 Asia/Kabul

تاکنون شاهد ابراز همکاری جدی نمایندگان پارلمان افغانستان برای کاهش آلودگی هوا نبوده ایم

رئیس اداره محیط زیست کابل تاکید کرد: تاکنون شاهد ابراز همکاری جدی نمایندگان پارلمان افغانستان برای کاهش آلودگی هوا نبوده ایم.

محمد کاظم همایون در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به ابراز نگرانی نمایندگان پارلمان افغانستان از افزایش آلودگی هوا و درخواست آن ها برای پیگرد قانونی مسئولینی که در این زمینه کوتاهی کرده اند، گفت: برخی نهادهای دولتی نه تنها اقدامی در خصوص کاهش آلودگی هوا نکرده اند بلکه به تشدید چالش های زیست محیطی در افغانستان افزوده اند.  

وی افزود: به عنوان رئیس اداره محیط زیست کابل مشاهده نکرده که حتی یک نفر از نمایندگان پارلمان مراجعه کرده و در زمینه کاهش آلودگی هوا اعلام همکاری کند و در جریان نیست که در کمیسیون منابع طبیعی و محیط زیست پارلمان کدام نمایندگان فعالیت می کنند.

این فعال محیط زیست عنوان کرد: در این زمینه نمایندگان پارلمان مقصر هستند، همانگونه که حکومت افغانستان اراده سیاسی در پیوند با آلودگی هوا نداشته است. اما اداره محیط زیست کابل توانسته طی یک سال گذشته این موضوع را به تیتر خبرها بیاورد و رئیس جمهور را هم ملزم کند که در راس کمیسیون مبارزه با آلودگی هوا قرار بگیرد که این می تواند یک انقلاب سبز باشد.

رئیس اداره محیط زیست کابل گفت: بسیاری از کشورهای دنیا از طریق اعمال فشار مسایل محیط زیستی را شامل برنامه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود کرده اند و ما هم برنامه را از همین جا آغاز کرده ایم و در چندین جبهه درگیر هستیم.

همایون یادآور شد ما نهاد سبزنگری نداریم که به عنوان یک پل ارتباطی از حقوق مردم خود دفاع کند و این در حالی است که وضعیت آلودگی هوا مخصوصاً در کابل اکنون به حدی رسیده که بسیاری از مردم درگیر آن شده و در این زمینه نگرانی دارند به هر صورت با وجود اینکه شرایط عمومی دشوار است اما تا زمانی که تمام مردم افغانستان دست به دست هم ندهند حل این مشکلات به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

این مقام مسئول در زمینه محیط زیست با اشاره به اعلام برخی مسئولین مبنی بر اینکه کسانی که در آلودگی هوا دخیل باشند و یا بصورت غیر معیاری از ذغال سنگ برای سوخت استفاده کنند جریمه خواهند شد، عنوان کرد: باید از قبل روی سوخت های جایگزین کار می شد و اداره ملی محیط زیست افغانستان اعلام نکرده که مردم از ذغال سنگ برای سوخت استفاده نکنند.

همایون تصریح کرد: ما بسیج علیه دودگرایی را راه اندازی کرده ایم و اعلام می کنیم که کاهش در استفاده از ذغال سنگ می تواند کابل را نجات دهد، از طرف دیگر مواد سوختی برای مردم تعریف شده است و تا زمانی که قانون تغییر نکند و امکانات فراهم نشود نمی توان به مردم گفت که از ذغال سنگ استفاده نکنند.

وی اضافه کرد: اما کسانی که کارهای تجاری می کنند و ممکن است باعث آلودگی هوا شوند در تمام دنیا مجبور هستند که استانداردها را رعایت کنند و تاکید ما هم روی این مسئله بوده زیرا در حال حاضر آلودگی هوای شهر کابل بالاتر از حد استاندارد است.

 

تگ

کامنت