جدی 14, 1398 15:04 Asia/Kabul

همکاری های مشترک ایران و افغانستان و ایجاد تسهیلات دوجانبه در عرصه تبادل کالا به نفع هر دو کشور است

سرکنسول افغانستان در مشهد تاکید کرد: همکاری های مشترک ایران و افغانستان و ایجاد تسهیلات دوجانبه در عرصه تبادل کالا به نفع هر دو کشور است.

عبدالجابر انصار در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در رابطه با همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری مشترک در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و کلنگ زنی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ایجاد این منطقه ویژه فرصت بسیار خوب و مناسبی برای سرمایه گذاری های مشترک میان دو کشور است.

وی افزود: ما همواره خواستار آن بوده ایم که همانطور که افغانستان برای صادرات ایران تسهیلاتی را در بخش گمرکات و تعرفه ها در نظر گرفته و تاجران افغان همیشه حق اولویت را به کالاهای ایرانی می دهند، ایران هم از محصولات صادراتی افغانستان استفاده کند و تسهیلات لازم را در این زمینه فراهم و موانع و مشکلات گمرکی را هم مرفوع کند.

سرکنسول افغانستان در مشهد با بیان اینکه صادرات افغانستان شامل محصولات منابع طبیعی، خشکبار و محصولات زراعتی است که در گمرکات ایران تعرفه های سنگینی روی آن وضع شده و بحث قرنطینه و امثال آن هم مطرح است عنوان کرد: ما برای ایجاد یک قرنطینه مشترک، امضای تفاهم نامه های مربوط به استاندارد سازی، یکسان سازی اسناد گمرکی و رفع برخی از تعرفه های سنگین اعلام آمادگی کرده ایم.

آقای انصار اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از کالاهای افغانستان از طریق مسیرهای قاچاق مثلاً به پاکستان یا امارات متحده عربی می رود و به نام کالاهای دیگر کشورها مانند پاکستان به ایران وارد می شود در حالیکه ما می توانیم همان کالاها را با قیمت مناسب تر و با بسته بندی استانداردهای بین المللی به ایران صادر کنیم.

وی با اشاره به کلنگ زنی منطقه ویژه اقتصادی و سیستم های هوشمند در دوغارون گفت: مرز دوغارون مرز بسیار مهم و کلیدی است و روزانه شاهد تردد 500 تا 600 کامیون در دو طرف مرز هستیم و هر قدر بتوانیم از امکانات و سیستم های هوشمند استفاده کنیم برای هر دو طرف مفید است و در افزایش سطح مبادلات کالا بین دو کشور موثر خواهد بود.

 

تگ

کامنت