جدی 28, 1398 13:27 Asia/Kabul

با وجود گفت و گوهای طولانی و فشرده بین امریکا و طالبان نشانه ای از برداشتن گام های بلند در مسایلی مانند آتش بس در جهت رسیدن به صلح پایدار دیده نمی شود

کارشناس و فعال سیاسی افغان گفت: با وجود اینکه گفت و گوهای طولانی و فشرده ای از مدت ها قبل بین امریکا و طالبان جریان دارد اما نشانه ای از برداشتن گام های بلند در مسایل اساسی مانند برقراری آتش بس در جهت رسیدن به صلح پایدار دیده نمی شود.

سید اسحاق دلجو حسینی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به موضوع کاهش خشونت که از سوی زلمی خلیلزاد نماینده امریکا در امور صلح افغانستان به جای آتش بس مطرح شده و طالبان هم به آن ابراز تمایل کرده اند اظهار داشت: تاکنون حتی در مورد یک آتش بس موقت توافقی نشده، طالبان هم ارتباطاتی با طرف هایی دارند که هر کدام اهداف خاصی در افغانستان، منطقه و روند جنگ و صلح دارند و اهداف واحد و هماهنگی ندارند که به این ترتیب روند صلح و گفت و گوهای صلح بدون نتیجه باقی می ماند.

وی افزود: طالبان سفرهایی به کشورهای مختلف دارند و نقش و حضور پاکستانی ها در مذاکرات پشت پرده نگران کننده است، در عین حال نشانه ای هم از صلح دیده نمی شود، در داخل افغانستان هم پراکندگی های فراوانی وجود دارد و استراتژی واحدی بین نیروهای دولتی و نیروهایی که در بیرون دولت حضور دارند حاصل دیده نمی شود چنانکه حتی مسئله انتخابات ریاست جمهوری هم هنوز به نتیجه واضحی نرسیده است.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: هر زمانی که مذاکرات طالبان و امریکا جریان داشته، طالبان دست به حملات سنگینی زده اند تا نشان دهند که جنگ جریان دارد و خبری از صلح نیست، زلمی خلیلزاد نماینده امریکا در امور صلح هم وعده هایی داده اما واقعیت این است که تاکنون گفت و گوها و صلح هیچ پیشرفتی نداشته است.

دلجو حسینی عنوان کرد: اگر قرار است گفت و گویی صورت بگیرد ابتدا باید آتش بس برقرار شود، مردم و دولت خواستار برقراری آتش بس هستند اما طالبان حاضر به برقراری آتش بس نیستند طبیعی است که در چنین وضعیتی صلح برقرار نمی شود و این روند از گذشته تاکنون ادامه داشته است.

وی اضافه کرد: مداخلات بیرونی هم در افغانستان وجود دارد طرف هایی از دولت و طرف هایی از طالبان حمایت می کنند و هر کدام هم به دنبال تحمیل خواسته های خود هستند.

 

کلیدواژه