دلو 06, 1398 10:46 Asia/Kabul

عملکرد نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان خلاف ادعاهایشان بوده و به جای مبارزه با تروریزم و ناامنی خودشان به عامل ناامنی تبدیل شده اند

کارشناس سیاسی-فرهنگی افغان گفت: عملکرد نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان خلاف ادعاهایشان بوده و به جای مبارزه با تروریزم و ناامنی خودشان به عامل ناامنی تبدیل شده اند.

داکتر علی واحدی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که مردم افغانستان با آن مواجه هستند حملات هوایی و زمینی نیروهای امریکایی و ناتو است که باعث تلفات در این کشور می شود.   

وی افزود: این مشکل به حدی حاد شده که اکنون سازمان های حقوق بشری هم پس از مدت ها سکوت و بی تفاوتی لب به اعتراض گشوده و گفته اند که عملیات نیروهای خارجی در افغانستان به کشتار افراد بیگناه منجر می شود و ادعای مبارزه با تروریزم آن ها با عملکردشان متفاوت است.

عضو موسس بنیاد علمی-فرهنگی کوثر عنوان کرد: هدف نیروهای امریکایی و سایر کشورهای غربی در افغانستان ایجاد رعب و وحشت است و طی دو دهه گذشته عملکردشان خلاف ادعایشان در مورد تامین امنیت و مبارزه با تروریزم بوده و اکنون آنان به یکی از علت های ناامنی و گسترش آن در افغانستان تبدیل شده اند.

به گفته این کارشناس افغان عملکردها و رفتارهای غیرانسانی و خلاف منافع ملی مردم افغانستان که از خارجی ها سر می زند سبب شده حتی حامد کرزی که زمانی رئیس جمهور افغانستان بود و با خارجی ها کار می کرد اعتراض کند.

واحدی با اشاره به درخواست دیوان بین المللی کیفری برای رسیدگی به مسئله جنایات نیروهای امریکایی در افغانستان که با فشار و تهدید امریکایی ها روند بررسی ها متوقف شد، اظهار کرد: مجامع و سازمان های بین المللی معمولاً تحت تاثیر امریکا هستند و تحت فشار امریکا جرأت افشای جنایات امریکایی ها در افغانستان را ندارند اما دولت، پارلمان و سازمان های داخلی افغانستان نباید در برابر ظلم به مردم این کشور سکوت اختیار کنند.

این کارشناس سیاسی گفت: آن ها باید برای دفاع از مردم مظلوم افغانستان موضع بگیرند زیرا دیده می شود طی دو دهه گذشته حضور نیروهای امریکایی نه تنها هیچ سودی برای مردم افغانستان نداشته بلکه باعث ویرانی زیرساخت ها و منابع طبیعی این کشور و تلفات نیروهای انسانی شده است و بدانند که اگر موضع بگیرند مردم هم از آن ها پشتیبانی خواهند کرد.

وی اضافه کرد: اگر این اقدام صورت بگیرد قطعاً موثر خواهد بود و در صورتی که اقدامی نکنند باید در مقابل مردم افغانستان پاسخگو باشند.

 

کلیدواژه