دلو 12, 1398 13:49 Asia/Kabul
  • 12 بهمن؛ آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی؛ تجلی وحدت و یکپارچگی ملت ایران
    12 بهمن؛ آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی؛ تجلی وحدت و یکپارچگی ملت ایران

امروز شنبه، 12 بهمن آغاز دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ایران است.

41 سال پیش در چنین روزی، "حضرت امام خمینی" (ره)، بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، پس از 14 سال دوری و تبعید از وطن، درمیان استقبال پرشور مردم، قدم به خاک ایران اسلامی گذاشتند و این روز به یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران تبدیل شد.

12 بهمن نقطه عطفی در مبارزات ملت ایران با رژیم بود و در فاصله ده روز انقلاب ملت ایران با وجود حمایت های آمریکا از رژیم شاه، به پیروزی رسید.

امام خمینی (ره) در بدو بازگشت به ایران طی سخنانی در فرودگاه مهرآباد؛ رمز پیروزی ملت ایران را در وحدت کلمه دانستند و فرمودند: «ما باید از همه طبقات ملت تشکر کنیم که این پیروزی تا اینجا به واسطه وحدت کلمه بوده است. وحدت کلمه مسلمین، همه، وحدت کلمه اقلیت های مذهبی با مسلمین، وحدت دانشگاه و مدرسه علمی، وحدت روحانی و جناح سیاسی. ما باید همه این رمز را بفهمیم که وحدت کلمه، رمز پیروزی است و این رمز پیروزی را از دست ندهیم».

اکنون 41 سال ازپیروزی انقلاب اسلامی می گذرد. آمریکا در تمام سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیوسته تلاش کرد با توطئه و حمایت از ضد انقلاب و عناصر وابسته به رژیم سرنگون شده، جمهوری اسلامی ایران را از درون دچار ضعف و فروپاشی کند. ملت ایران اما روزهای حساس و سرنوشت ساز همچون دوران سخت جنگ تحمیلی را با پیروزی و غلبه بر توطئه های دشمنان پشت سر گذاشته است.

در واقع آمریکا در همه این سال ها هرچه در توان داشت برای ضربه زدن به انقلاب و به زانو در آوردن ملت ایران انجام داد که این توطئه ها بجایی نرسید. دراین جریان تاریخی 3 عنصر مهم نقش داشته است:

عنصر نخست؛ صبر و ایستادگی مردم ایران در مقابل توطئه ها است.

ملت ایران با یکپارچگی و وحدت کلمه روزهای بزرگ را در تاریخ انقلاب اسلامی رقم زده است. استمرار این ویژگی همواره دشمنان را به حاشیه رانده و تهدیدها را به فرصت های اثرگذار در جهت تقویت انسجام و اقتدار ملت تبدیل کرده است.

عنصر دوم؛ قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی است که مانع از دستیابی دشمنان به اهداف شان شده است.

عنصر سوم دشمن شناسی ملت ایران است.

ملت ایران در برهه های حساس با هوشیاری در دشمن شناسی همواره نشان داده که هرگز به دشمن اجازه رسیدن به اهدافش را نمی دهد.

این شاخص ها بخشی از دلایل ماندگاری و پویایی انقلاب اسلامی است که برغم همه توطئه ها و ترورها و تحریم های آمریکا استمرار یافته و موجب افزایش عزت و اقتدارملت ایران در عرصه های منطقه ای و بین المللی شده است.  

در حقیقت انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن، به رغم همه‌ی مشکلات، در 41 سال گذشته روز به روز مستحکم تر و ریشه دار تر شده  و پس ازاین نیز اینگونه خواهد بود.

"حضرت آیت الله خامنه ای" رهبر معظم انقلاب؛ یکسال قبل و درآستانه ورود نظام جمهوری اسلامی به دهه پنجم حیات انقلاب اسلامی بیانیه مهم گام دوم انقلاب را صادر کردند. در بخشی از این بیانیه تصریح شده است: نظام جمهوری اسلامی «اینک وارد دومین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌ پردازی و تمدّن‌ سازی شده است.»

بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» راهبردی برای ورود به «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌ پردازی و تمدن‌ سازی» است که «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.

در این فصل جدید، نه تنها چیزی از ارزش ها و آرمان های انقلاب کم نخواهد شد بلکه ملت ایران با نشاط و با عزمی راسخ مصمم به  پیگیری اهداف ارزشمند و آرمان های انقلاب اسلامی است.

کلیدواژه