دلو 19, 1398 15:14 Asia/Kabul

در صورت درستی ادعای عبدالمنان نیازی، تلقی امریکایی ها این است که اگر با طالبان تحت حمایت استخبارات پاکستان به توافق برسند سایر گروه های طالبان نمی توانند مشکلی ایجاد کنند

کارشناس و پژوهشگر سیاسی ایرانی گفت: در صورت درستی ادعای عبدالمنان نیازی، تلقی امریکایی ها این است که اگر با طالبان تحت حمایت استخبارات پاکستان به توافق برسند سایر گروه های طالبان در حدی نیستند که بتوانند ایجاد مشکل کنند.  

پیر محمد ملا زهی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اظهارات عبدالمنان نیازی مسئول یکی از شاخه های طالبان مبنی بر اینکه مذاکرات امریکا فقط با آن گروهی از طالبان است که تحت نفوذ استخبارات پاکستان است و به نتیجه خاصی نمی رسد، اظهار داشت: چند موضوع در درون طالبان سبب اختلافات درون گروهی و در نهایت خروج عبدالمنان نیازی از شورای کویته و تشکیل گروه تحت امر خودش شد.

وی افزود: گروه وابسته به نیازی یکی از گروه های مدعی نمایندگی طالبان و بر این تصور است که رهبری طالبان در نهایت به دست آن ها بیفتد زیرا جناح مقابل یعنی شورای کویته را وابسته به پاکستان می دانند که شاید زیاد هم به دور از واقعیت نباشد.

به گفته این کارشناس سیاسی این تنها طالبان نیست که می تواند به تحولات جهت بدهد، یک جنبه قضایا این است که جنگ نیابتی در افغانستان توسط استخبارات بعضی از کشورهای منطقه در جریان است و آی. اس. آی پاکستان در این مسایل دست برتری دارد، بنابراین اگر نظر آقای نیازی درست باشد که شورای کویته و کسانی که با امریکایی ها در قطر مذاکره می کنند، وابسته به پاکستان می باشند، اینگونه به نظر می رسد که تلقی آمریکایی ها این است که اگر با آن جریان به تفاهم برسند، دیگر گروه ها از نظر نظامی در حدی نیستند که بتوانند کل روند را به زیان امریکایی ها تغییر دهند.

ملا زهی عنوان کرد: البته مشخص نیست که آقای نیازی و گروهش تا چه اندازه بر اساس ادعای خود از موضع مستقل حرکت کنند چون در این جنگ نیابتی استخبارات کشورهای منطقه دخیل هستند و برخی از کشورهای همسایه و پیرامون افغانستان به نوعی با گروه هایی در داخل افغانستان ارتباطات خاص خود را دارند که آن ها تعیین کننده تر از آقای نیازی فکر می کنند، از اینرو تحولات افغانستان حول همان مذاکرات امریکا با طالبان شورای کویته تعیین کننده خواهد بود تا نظر افرادی مانند آقای نیازی.

این کارشناس سیاسی با اشاره به توقف مذاکرات امریکا و طالبان و اینکه طالبان گفته اند امریکایی ها در مذاکرات زیاده خواهی می کنند، عنوان کرد: هرچند فاصله طرفین زیاد است اما ادعای طالبان هم درست نیست، امریکایی ها به دو موضوع تاکید دارند یکی اینکه طالبان مذاکرات بین افغانی را بپذیرند که طالبان حکومت وحدت ملی را دست نشانده امریکا می دانند و منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هستند تا پس از آن تصمیم گیری کنند و دیگر اینکه امریکا از طالبان خواسته که یک آتش بس سراسری را بپذیرند که آن را هم نپذیرفته اند.

ملا زهی اظهار کرد: اختلاف نظر روی این دو موضوع سبب بن بست در مذاکرات در مقطع کنونی شده اما این مسئله نمی تواند راهبرد امریکا در مورد شریک سازی طالبان در قدرت را منتفی کند.

وی اضافه کرد: سیاست امریکا این است که خود را از رویارویی نظامی که هزینه مالی و جانی برایش دارد دور نگه دارد اما در عین حال نمی خواهد به طور کامل شکست را در افغانستان بپذیرد و مانند شوروی عقب نشینی کند به هر صورت استراتژی که طراحی شده فراروی مذاکرات آتی هم خواهد بود ضمن اینکه طالبان هم راهی جز پذیرش آن ندارند.

 

کلیدواژه