دلو 20, 1398 15:15 Asia/Kabul

اظهارات مقامات امریکایی در مورد خروج نیروهایشان از افغانستان بیشتر مصارف داخلی دارد تا اینکه یک واقعیت عینی باشد

کارشناس سیاسی-اجتماعی افغان گفت: اظهارات مقامات امریکایی در مورد خروج نیروهایشان از افغانستان بیشتر مصارف داخلی دارد تا اینکه یک واقعیت عینی باشد.

محمد مختاری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره امریکا در مورد تصمیم دولت این کشور برای خروج نیروهایش از افغانستان عنوان کرد: با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری امریکا ترامپ می خواهد بار دیگر شعارهای انتخاباتی دوره قبل را برجسته و وانمود کند که به آن ها پایبند است.

وی افزود: ناتو در افغانستان با حضور امریکا معنا پیدا می کند و دیگر کشورهای عضو این سازمان نقش حاشیه ای دارند و هم به لحاظ حضور نظامی و هم به لحاظ امکانات امریکا تعیین کننده است پس در صورتی که امریکا تصمیم به خروج از افغانستان بگیرد طبیعی است که سایر ملحقات ناتو ناگزیر هستند که خارج شوند چنانکه در مورد عراق شاهد چنین چیزی بودیم.

به گفته این کارشناس سیاسی البته به نظر نمی رسد که امریکایی ها به آسانی بخواهند از افغانستان خارج شوند زیرا می توانند از این فضا برای رسیدن به اهداف هژمونیک خود استفاده کنند از طرف دیگر از آنجا که امریکا در آستانه یک انتخابات سرنوشت ساز قرار دارد، دونالد ترامپ ناگزیر است به بخشی از وعده های انتخاباتی قبلی خود مبنی بر خارج کردن نیروهای امریکایی از برخی کشورها و کاهش هزینه ها توجه کند.

به گفته مختاری دولت امریکا حداقل سعی می کند که این شعار را برجسته تر کند تا بتواند از آن استفاده داخلی هم داشته باشد و وانمود کند که کارشان در افغانستان به پایان رسیده و نیروهای خود را فرامی خوانند.

این کارشناس افغان اظهار کرد: طرح مسئله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیشتر مصرف داخلی برای امریکا دارد تا اینکه نزدیک به واقعیت عینی باشد. امریکایی ها بارها در مورد خروج یا کاهش این نیروها در افغانستان صحبت کرده اند و این در حالی است که آمار دقیق نیروهای خارجی در افغانستان مشخص نیست، آمارها توسط خودشان اعلام می شود و دولت افغانستان اطلاع دقیقی از تعداد و عملکرد آنان ندارد زیرا فضای افغانستان در اختیار امریکایی ها قرار دارد.

وی اضافه کرد: ممکن است امریکایی ها با طالبان هم به توافقی برسند، موضوع خروج نیروهای امریکایی از یک طرف برای طالبان مصرف دارد بصورتی که اعلام کنند ما خارجی ها را بیرون کردیم و آن رابه عنوان یک دستاورد بزرگ برای خود تلقی کنند و از سوی دیگر ترامپ هم می خواهد امتیاز بگیرد و اعلام کند که امریکایی ها به اهداف خود رسیدند، تروریسم را در افغانستان از بین بردند، صلح را برقرار کردند و دیگر نیازی به حضور نیروهای امریکایی در افغانستان نیست و از بازگشت نیروها به عنوان یک دستاورد برای خود استفاده کند.

 

تگ

کامنت