حوت 06, 1398 14:58 Asia/Kabul

نامزدها و تیم های انتخاباتی که وارد کارزار انتخابات می شوند باید قواعد انتخاباتی را هم رعایت کنند و به فیصله کمیسیون مستقل انتخابات تن بدهند

کارشناس سیاسی افغان گفت: نامزدها و تیم های انتخاباتی که وارد کارزار انتخابات می شوند باید قواعد انتخاباتی را هم رعایت کنند و به فیصله کمیسیون مستقل انتخابات تن بدهند.

محمد هاشم فصیحی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: اکنون که تیم وابسته به عبدالله عبدالله نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته وضعیت پیچیده ای برای مردم افغانستان به وجود آمده در حالیکه بر اساس قواعد حقوقی و قانون اساسی افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات نهادی است که مسئولیت برگزاری انتخابات و اعلام  نتایج آن را دارد.

وی افزود: اکنون محمد اشرف غنی بر اساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات که نهاد برگزار کننده انتخابات است به عنوان رئیس جمهور معرفی شده و حکم خود را گرفته که حقوقی و مشروع هم به نظر می رسد.

به گفته این کارشناس سیاسی تیم رقیب آقای غنی به رهبری عبدالله عبدالله هم که تعداد قابل توجهی از آراء مردم را به خود اختصاص داده ظاهر اقدامات غیرسازنده ای دارد که به جای این اقدامات در فضای شکننده فعلی باید فکری بنیادی تر و استراتژیک تر برای برون رفت مردم از این وضعیت بکنند تا در آینده بار دیگر با چنین انتخابات پرچالشی مواجه نشویم.

فصیحی عنوان کرد: اینکه تیم آقای عبدالله خود را برنده اعلام و برای تعیین مسئولین محلی فرمان صادر می کند تاوانش را مردم افغانستان می پردازند.

وی در مورد اینکه تاکنون فقط دو کشور هند و کویت پیروزی محمد اشرف غنی در انتخابات را تبریک گفته اند، اظهار کرد: این موضوع بی تاثیر نیست و می تواند در روابط کشورها اثرگذار باشد اما به نظر می رسد که وضعیت آهسته آهسته عادی می شود و اگر آقای غنی بتواند مراسم تحلیف را برگزار کند احتمال تغییر مواضع کشورهای دیگر وجود دارد.

این کارشناس سیاسی با اشاره به امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان و برخی گمانه زنی ها مبنی بر ابطال نتیجه انتخابات و ایجاد حکومت مصالحه ملی هم گفت: مردم افغانستان بازگشت به عقب را نمی پذیرند زیرا تاوان سنگینی داده اند تا به این نقطه رسیده اند هرچند این نقطه هم مطلوب نیست و انتظار نمی رود که رقبای انتخاباتی نتایج انتخابات را بپذیرند، به نظر نمی رسد که حکومت موقت، حکومت وحدت ملی یا چیزی شبیه این تشکیل شود زیرا هرکدام از آن ها چالش آفرین هستند و مردم افغانستان از آن استقبال نخواهند کرد.

فصیحی گفت: اینکه برخی می گویند اقدامات آقای عبدالله ممکن است باعث بروز بحران شود چندان دقیق نیست زیرا مردم افغانستان به شدت خسته هستند و از چنین حرکت هایی حمایت نمی کنند ضمن اینکه شیوه وی چنین بوده که با اقدامات فراقانونی به فکر امتیاز گیری باشد و اینگونه اقدامات در جهت خیر و صلاح مردم افغانستان نیست.

وی اضافه کرد: افراد و شخصیت های دیگری هم که در کنار آقای عبدالله قرار دارند چنین فکری دارند و به دنبال خواست مشترک و ماندن در قدرت می باشند در حالیکه اگر واقعاً بخواهند کاری برای کشور و مردم انجام دهند می توانند یک اپوزیسیون قدرتمند ایجاد کنند که این حق قانونی شان است و مورد استقبال هم قرار می گیرد.

 

کلیدواژه