حمل 12, 1399 08:20 Asia/Kabul
  • 12 فروردین؛ روز جمهوری اسلامی
    12 فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

امروز (سه شنبه) روز «جمهوری اسلامی»، تجلی واقعی خواست و اراده ملت بزرگ ایران در تحقق عزت اسلامی و تعیین سرنوشت کشور به دست مردم انقلابی ایران است.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) ، در فروردین سال 1358 هجری شمسی (1979 میلادی) همه‌پرسی جمهوری اسلامی در سراسر ایران برگزار شد.

براساس نتایج این همه‌پرسی که در دوازدهم فروردین 1358 هجری شمسی (اول آوریل 1979) اعلام شد، بیش از 98 درصد واجدینِ شرکت در همه‌پرسی، با برقراری جمهوری اسلامی موافقت کردند.

به همین مناسبت، روز دوازدهم فروردین در تقویم ایران روز جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است.

ملت ایران با حضور سرنوشت ساز خود در دوازدهم فروردین 1358 هجری شمسی به عنوان نخستین انتخابات در تاریخ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به همه دنیا نشان دادند که دوران مداخله و تصمیم گیری بیگانگان برای ملت ایران سپری شده است.

همچنین انقلاب اسلامی ایران با گفتمان نوین، نوید بخش آزادی و رهایی ملت‌های ستمدیده از استعمار و استثمار نظام سرمایه‌داری و مایه امیدبخشی و دلگرمی محرومان و مستضعفان جهان شد و مولفه‌های استکبارستیزی، سلطه‌گریزی، عدالت‌خواهی و استقلال‌طلبی را در حیات جوامع آزادی‌خواه و حق‌طلب جاری و وعده الهی غلبه و پیروزی آنان بر جبهه باطل را عینیت بخشید.

تگ

کامنت