حمل 25, 1399 15:57 Asia/Kabul
  • هشدار طالبان به پایبند نبودن آمریکا به توافقنامه صلح
    هشدار طالبان به پایبند نبودن آمریکا به توافقنامه صلح

گروه طالبان هشدارداد پایبند نبودن آمریکا به توافقنامه قطر سبب ادامه جنگ در افغانستان خواهد شد و مسئولیت آن نیز با واشنگتن است.

طالبان در بیانیه‌ای تاکید کرد آمریکا از توافقنامه قطر تخطی می‌کند و در چند هفته اخیر بارها ولایت‌های افغانستان را هدف حملات هوایی قرارداده و صدها نفر از مردم افغانستان را قتل عام کرده است.

در این بیانیه آمده است تداوم بمباران و تخطی نظامیان آمریکایی از توافقنامه قطر، حرکت ضد صلح است و به روند آغاز شده صلح زیان می‌رساند.

طالبان اعلام کرده اند پس از آزادی نیروهای این گروه از زندان های دولت، گفت وگوهای صلح میان طالبان و گروههای بین الافغانی آغاز خواهد شد.

بیانیه هشدارآمیز طالبان به آمریکا درباره تخطی این کشور از توافقنامه دوجانبه صلح که در 29 فوریه در دوحه پایتخت قطرامضا شد حاکی از آنست که گفتگوهای اخیر نمایندگان دو طرف بی نتیجه بوده است.

در پی تغییر سیاست دولت افغانستان در آزادی زندانیان طالبان که قرار بود هزار و پانصد تن از آنان به طور یکجا آزاد شوند، این گروه ضمن اعتراض به این روند از دولت آمریکا خواست به وعده خود برای آزادی همه زندانیان طالبان پیش از شروع مذاکرات بین الافغانی عمل کند.

وجود برداشت‌های متفاوت از توافقنامه دوحه بین طالبان و آمریکا و اتهام متقابل به یکدیگر درباره نقض مفاد این توافق سبب شکل گیری دیداری بین نمایندگان آنان در افغانستان شد تا درباره شیوه اجرای توافقنامه و انتظارات خود در این زمینه گفتگو کنند.

طالبان در شرایط کنونی، آزادی همه زندانیان این گروه را محکی برای راستی آزمایی آمریکا برای پایبند بودن به تعهدات خود می داند وهمچنین اجرای دقیق آنرا شرط لازم برگزاری مذاکرات بین الافغانی اعلام کرده است.

تمرکز اصلی طالبان در حال حاضر آزادی همه زندانیان این گروه است که ظاهرا نمی تواند بر روی فشار آمریکا بر دولت افغانستان در این زمینه هم حساب کند.

بروز بحران در آمریکا در پی شیوع ویروس کرونا که بشدت دولت "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری این کشور را به چالش کشیده است سبب شده تا پیگیری پرونده های مهم در عرصه سیاست خارجی این کشور تقریبا متوقف شود و تمام توان آمریکا معطوف به خروج از بحران کرونا باشد.

در داخل افغانستان هم تداوم تنش های سیاسی بر سرقدرت بین عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی سبب نوعی از هم گسیختگی در پیشبرد امور در این کشور شده است.

با توجه به چنین شرایطی است که پس از بی نتیجه ماندن گفتگوهای نمایندگان آمریکا و طالبان در افغانستان برای اجرا توافقنامه دوحه، این گروه بیانیه ای هشدار آمیز درباره نقض مکرر تعهدات کاخ سفید صادر کرده است که البته در بخشی از آن به تداوم حملات نظامیان آمریکایی در مناطق مختلف افغانستان اشاره شده است.

البته در شرایطی طالبان به ادامه حملات آمریکا در افغانستان به عنوان نقض مکرر توافقنامه صلح اشاره کرده است که این گروه هم از یک روز پس از امضای این توافقنامه، حملات در مناطق مختلف این کشور را استمرار بخشیده است.

اجرایی نشدن تعهد طالبان به کاهش خشونت ها در افغانستان علاوه بر آنکه موجب اعتراض این کشور شده است به تغییر در رویکرد دولت کابل در نحوه آزادی زندانیان این گروه شده است.

تگ