حمل 31, 1399 14:40 Asia/Kabul

آزادی مرحله ای زندانیان طالبان از سوی حکومت افغانستان در راستای توافقنامه امریکا و طالبان صورت می گیرد

کارشناس سیاسی افغان گفت: آزادی مرحله ای زندانیان طالبان از سوی حکومت افغانستان در راستای توافقنامه امریکا و طالبان صورت می گیرد.

اکبر جاهد در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: به نظر می رسد آزادی زندانیان طالبان از سوی دولت افغانستان و آزادی زندانیان دولت افغانستان از سوی طالبان که از مدتی قبل بصورت مرحله ای آغاز شده در راستای همان توافقنامه بین امریکا و طالبان است.

وی افزود: بر اساس توافقنامه امریکا و طالبان قرار بود پنج هزار زندانی طالبان در مدت زمانی اندک و یک هزار زندانی نیروهای دولتی افغانستان آزاد شوند اما عملی شدن این برنامه در زمان کوتاه امکان پذیر نیست اما روند کنونی شرایط را برای آزادی تدریجی این زندانیان فراهم می کند.

این کارشناس سیاسی در رابطه با احتمال پیوستن مجدد طالبان آزادی شده از زندان ها به گروه های تروریستی گفت: در این زمینه دو طرف یعنی حکومت و طالبان مسئولیت بزرگ ملی و اسلامی دارند، آنان به عنوان دو طرف جنگ و صلح افغانستان مسئولیت دارند که جلو کشیده شدن افغانستان به بحران را بگیرند.

جاهد عنوان کرد: ایجاد و تقویت گروه های تروریستی به نفع هیچ کس نیست و دو طرف باید به فکر برقراری صلح باشند تا هم زمینه کار و اشتغال و هم جلوگیری از سربازگیری نیروهای تروریستی فراهم شود.

این کارشناس افغان با اشاره به طولانی شدن روند گفت و گوهای امریکا و طالبان که حدود 18 ماه طول کشید عنوان کرد: نمی توان گفت مذاکرات بین افغانی چه زمانی آغاز می شود و چه مدت طول می کشد زیرا جنجال های سیاسی داخلی و شیوع ویروس کرونا بر مشکلات افزوده است. به هر صورت نفع همه در آن است که این گفت و گوهای بین افغانی هرچه زودتر آغاز شود.

جاهد اظهار کرد: در شرایط کنونی مسئولیت جامعه جهانی و سیاستمداران افغانستان این است که در گام نخست مشکلات سیاسی افغانستان را حل کنند و سپس گفت وگوهای بین افغانی آغاز شود و روی مواردی که جنگ و ناامنی را در افغانستان دامن می زند بحث شود، این مورد دور از امکان نیست اما چالش های خود را هم دارد.

وی اضافه کرد: تا زمانی که یک اجماع سیاسی در روند صلح و گفت و گوهای بین افغانی به وجود نیاید زمینه گفت و گو هم فراهم نمی شود بنابراین باید یک ثبات سیاسی را ایجاد کنیم یعنی جنجال های پسا انتخاباتی بین دو تیم مدعی قدرت خاتمه یابد و به دنبال آن مذاکرات بین افغانی آغاز شود.

 

کلیدواژه