ثور 31, 1399 16:17 Asia/Kabul
  • اظهارات رییس جمهور آمریکا درباره سودمند بودن حضور نظامیان این کشور برای طالبان در افغانستان
    اظهارات رییس جمهور آمریکا درباره سودمند بودن حضور نظامیان این کشور برای طالبان در افغانستان

رییس جمهوری آمریکا گفت: حضور نیروهای نظامی این کشور در افغانستان برای طالبان سودساز است و این گروه خواستار خروج نیروهای آمریکایی نیست.

دونالد ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر همچنین ادعا کرد نیروهای آمریکایی  در افغانستان به جز درنخستین سال حضور خود در این کشور تنها نقش پلیس را ایفا کرده اند. 
اظهارات ترامپ درباره سودساز بودن حضور نیروهای آمریکایی درافغانستان برای طالبان اذعان تلویحی به این واقعیت است که حضور نیروهای اشغالگر مشوق و عاملی شتابزا در جان بخشی و احیای گروههای افراطی در این بخش از جهان بوده و هست. افغانستان به عنوان بخشی از یک جغرافیای مهم و استراتژیک در سالهای اخیر صحنه تشدید تاخت و تاز عناصر افراطی بوده است. در سایه راهبرد آمریکا حتی شمال افغانستان که در سالهای نخست قرن 21 از امنیت وافری برخوردار بود، در سالهای اخیر به شدت ناامن شده است و گروههای مختلف از گروه تکفیری داعش گرفته تا  افراطی هایی که به مدد حمایت های آمریکا برای ضربه به چین و روسیه ایجاد و تقویت شده اند  در این بخش از خاک افغانستان ماواء گرفته اند. تشدید حملات تروریستی در افغانستان که سازمان ملل هم بارها به آن اشاره کرده است برونداد این اتفاق میدانی تلخ و اندوهبار در افغانستان است . امروز کمتر جایی از افغانستان است که گروههای افراطی در روز یا شب در آن تحرک نداشته باشند. به مدد حضور اشغالگران، گروههای افراطی از نظر فراوانی، منابع مالی و همچنین جنگ افزارهایی که دارند به شدت تقویت شده اند . حتی قاچاق مواد مخدر که یکی از منابع اصلی کسب درآمد این گروهها است در زمان اشغال افغانستان چندین برابر شده است. در سال2001 در افغانستان تنها 200 تن تریاک برداشت  می شد که این مقدار در سال 2019 و در سایه اشغال حدودا دو دهه ای به  حدود ده هزار تن رسید. افزایش دهها برابری تولید مواد مخدر در افغانستان و تبدیل این کشور به بزرگترین کارخانه  مواد مخدر در جهان درحالیست که طبق توافق بن در سال 2001 مسئولیت مبارزه با مواد مخدر به نیروهای انگلیسی سپرده شد. واقعیت این است که طبق گزارش های منابع معتبر بخش اصلی از سود این حجم هنگفت از تولید و قاچاق مواد مخدر به جیب نیروهای اشغالگر و گروهای افراطی می رود. 
 عمر ناصر کارشناس سیاسی افغان می گوید آمریکا و گروههای افراطی سالیانه میلیاردها دلار از قاچاق مواد مخدر سود می برند. نیروهای آمریکایی با وجود آگاهی از افزایش زمین های زیر کشت مواد مخدر  هیچ اقدامی انجام نمی دهند، زیرا میلیاردها دلار از  سود حاصل از قاچاق مواد مخدر به این کشور سرازیر می شود.
در واقع باید گفت آمریکا و گروههای افراطی در افغانستان مقوم یکدیگرند و به دولبه یک قیچی برای نابودی افغانستان تبدیل شده اند. این بخش از اظهارات ترامپ هم که می گوید آمریکا نقش پلیس را در افغانستان بازی می کند اگر چه شانه خالی کردن از مسئولیت شکست در عرصه میدانی و عقب نشینی از وعده های اولیه مقامات این کشور است اما از این منظر که آمریکا چشم خود را به روی افراطی گری و ترور بسته و به عبارتی سنگ را بسته و سگ را رها کرده سخنانی قابل تامل است. باید پرسید اگر آمریکا نقش پلیس را دارد چرا در هفته های اخیر بارها به نفع گروههای افراطی موضع گیری کرده و دولت افغانستان را برای تن دادن به زیاده خواهی های این گروهها تحت فشار قرار داده است ؟
خشم هفته های اخیر مقامات افغان از تبرئه طالبان از سوی مقامات آمربکایی به خاطر حملات مرگبار به بیمارستان زنان و کودکان در کابل نشانه ای دیگر از همسویی و همراهی آمریکا با افراطیون است. در سالهای اخیر مقامات فعلی و قبلی افغانستان بارها از بالگردهای نیروهای خارجی  سخن گفته اند که شبانه برای تروریستها سلاح و مهمات ارسال می کنند. 
واقعیت هایی از این دست که کم هم نیست بیانگر این است که افغانستان در آستانه سومین دهه اشغال، تحت لوای سیاستهای آمریکا آینده بغرنج تر و پیچیده تری پیدا کرده و متاسفانه مردم این کشور قربانیان اصلی این همدستی آمریکا و تروریستها هستند. تاجایی که خود ترامپ رییس جمهور آمریکا هم اذعان می کند حضور نظامیان این کشور برای طالبان سودمند است نه مردم افغانستان. 

تگ

کامنت