جوزا 01, 1399 11:28 Asia/Kabul

تنها دولتی که مسئله فلسین و قدس را بصورت جدی دنبال می کند دولت جمهوری اسلامی ایران است که همواره از فلسطین حمایت کرده است

استاد دانشگاه ننگرهار در شرق افغانستان تاکید کرد: تنها دولتی که مسئله فلسطین و قدس را بصورت جدی دنبال می کند دولت جمهوری اسلامی ایران است که همواره از فلسطین حمایت کرده است.

منگل شیرزاد در آستانه روز جهانی قدس در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: اهمیت و جایگاه مسئله قدس در اذهان کشورهای حق بین، صلح جو و آن هایی که می خواهند بحران ها از طریق مسالمت آمیز حل شود آشکار است و همواره مسئله فلسطین را جزء اولویت های کار خود قرار داده اند. اما اینکه برخی کشورها در رسیدگی به مسئله فلسطین تعلل می کنند و نمی خواهند مورد توجه قرار بگیرد به این دلیل است که بیشتر آن ها دنباله رو امریکا هستند و زمانی که موضوع فلسطین و اسرائیل مورد بحث قرار می گیرد با امریکا هم نظر می شوند زیرا خود را تحت حمایت آن کشور می دانند.

وی افزود: امریکا در منطقه برای خود منافع بسیار سیاسی و اقتصادی را دنبال می کند و زمانی که رژیم شاه در ایران ساقط شد و نظام جمهوری اسلامی بر سر کار آمد امریکا ژاندارم خود در منطقه را که از آن در برابر کشورهای عربی استفاده می کرد از دست داد و از آن زمان تلاش کرد که رژیم صهیونیستی را تقویت و تجهیز و این رژیم را در برابر کشورهای عربی علم کرد تا از منافعش محافظت کند.

این کارشناس سیاسی با اشاره به انتقال سفارت امریکا از تلاویو به بیت المقدس در دوران زمامداری دونالد ترامپ و به رسمیت شناسی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل تاکید کرد: این جفای بزرگی در حق مردم فلسطین و مسلمانان جهان بود و در این مورد هم تنها دولت جمهوری اسلامی ایران آشکارا و پیگیر اعتراض و مخالفت کرد در حالیکه دیگر دولت های اسلامی بر اساس منافع امریکا حرکت می کنند.  

شیرزاد عنوان کرد: موضوع فلسطین و قدس به لحاظ دینی دارای قدامت تاریخی است که همواره مورد احترام یهودیان، مسیحیان و مسلمانان قرار داشته است، حضرت عیسی (ع) در بیت الحم متولد شد،

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) از بیت المقدس به معراج رفت و مسلمانان هم به مدت هجده ماه به سمت بیت المقدس نماز خواندند و به عبارتی قدس قبله اول مسلمانان است.

 

تگ

کامنت