جوزا 01, 1399 15:39 Asia/Kabul

گرامیداشت روز جهانی قدس ترسیم کننده خط جبهه حق از جبهه باطل و نشان دهنده ظلمی است که بر ملت فلسطین روا داشته شده است

معاون والی ولایت بلخ در شمال افغانستان تاکید کرد: گرامیداشت روز جهانی قدس ترسیم کننده خط جبهه حق از جبهه باطل و نشان دهنده ظلمی است که بر ملت فلسطین روا داشته شده است.

محمد بشیر توحیدی در آستانه فرا رسیدن روز جهانی قدس در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: مسلمانان و ملت های آزاده در این روز با فریاد حق خواهی و مظلومیت مردم فلسطین خط حق و باطل را ترسیم می کنند. بنابراین روز قدس و گرامیداشت از آن، همواره یادآوری می کند که دو جبهه حق و باطل باهم درگیر هستند، مهم است که مردم دنیا بدانند در اینجا حقی تلف شده، به ملتی ظلم می شود و یک ملت مظلوم واقع شده است.

وی افزود: نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از سوی حضرت امام خمینی (ره) به دلیل اهمیت مسئله فلسطین و قدس بوده و اینکه مسلمانان و آزادگان جهان در برابر ظلم و جور ایستادگی کنند و صدای مظلوممیت مردم فلسطین را به گوش جهانیان برسانند. این موضوع همچنان نشان از قداست موضوع فلسطین دارد و به لحاظ حقوقی هم آزادی قدس حق مردم فلسطین است و باید از این مسئله دفاع شود.

این مقام مسئول افغان در مورد طولانی شدن قضیه اشغال فلسطین گفت: این مسئله در زمان اندک قابل حل است، اما نکته اینجاست که دنیای استعمار نمی خواهد این مشکل حل شود و حکام بسیاری از سرزمین های اسلامی هم مزدور هستند و طبق خواسته استعمارگران عمل می کنند.

به گفته توحیدی این در حالی است که ملت ها خواستار آزادی قدس شریف و بازگرداندن فلسطین به صاحبان اصلی آن هستند و همه می دانند فلسطین سرزمین آبائی و اجدادی مردم فلسطین است، اما استعمارگران تعدادی از یهودی ها را از کشورهای مختلف دنیا جمع کرده و آن ها را به فلسطین آورده اند که حتی خود این یهودی ها هم از این وضعیت خشنود نیستند. به این ترتیب نه یهودیانی که به آنجا آورده شده اند از استقرار در آنجا راضی هستند و نه صاحبان این سرزمین رضایتی از حضور آن ها دارند.

وی اضافه کرد: حل مسئله فلسطین هم از طریق حقوقی امکان پذیر است و هم از طریق نظامی اما دست های استعماری و پلیدی در کار است که نمی خواهند این مشکل حل شود، هدف استعمارگران تنها فلسطین نیست، فلسطین نقطه آغاز است و اگر مقاومت و از خودگذشتگی فلسطینی ها نمی بود، امروز بسیاری از کشورهای خاورمیانه در اشغال رژیم صهیونیستی قرار داشت.

 

کلیدواژه