جوزا 05, 1399 11:46 Asia/Kabul

امضای توافقنامه همکاری میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله امیدواری ها برای پایان تنش ها و تلاش برای مدیریت کلان و صلح را افزایش داده است

عضو پارلمان افغانستان گفت: امضای توافقنامه همکاری میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله خبر خوشی بود که امیدواری ها برای پایان تنش ها و تلاش برای مدیریت کلان و صلح را افزایش داده است.

محمد علی اخلاقی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: اختلافات و کشمکش هایی که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به وجو آمد اثرات منفی در عرصه های مختلف در این کشور برجا گذاشت و تبعات منفی در بخش های سیاسی، اداری و اقتصادی درپی داشت.

وی تصریح کرد: به هر میزان که این اختلافات ادامه پیدا می کرد اثرات منفی آن هم برای این کشور بیشتر نمایان می شد بنابراین امضای توافقنامه میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله خبر خوبی بود زیرا به این وسیله تنش ها پایان پیدا کرد و این امیدواری به وجود آمد که اعضای هر دو تیم در راستای مدیریت کلان و مدیریت صلح تلاش کنند.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: در رابطه با دولت داری زمانی که تقسیم قدرت صورت می گیرد احتمالا در سطح کلان  کشمکش و تضاد منافع باقی می ماند و این مسئله کارآیی دولت را از نظر مدیریتی و کارهای خدماتی و جلوگیری از فساد تحت تاثیر قرار می دهد و به نظر می رسد در این دوره از حکومت هم تجربه حکومت گذشته ادامه پیدا کند و تضاد منافع میان هر دو تیم اثرات منفی بر اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور داشته باشد.

به گفته اخلاقی این امکان وجود دارد که در آینده شاهد مواردی از نقض توافقنامه باشیم و طرف داکتر عبدالله هم شکایت هایی از این ناحیه داشته باشد چنانکه در حکومت وحدت ملی شاهد چنین چیزی بودیم اما بعید است که این توافقنامه کاملا به هم بخورد.

این عضو پارلمان افغانستان با اشاره به پذیرش ریاست شورای عالی مصالحه از سوی عبدالله عبدالله و اینکه طالبان در واکنش به امضای توافقنامه میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی گفته اند که آقای عبدالله را به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه به رسمیت نمی شناسند و فقط به عنوان یکی از طرف های قضیه افغانستان می دانند عنوان کرد: به این ترتیب وضعیت صلح و رسیدن به یک حالت پایدار در افغانستان در حالت ابهام قرار دارد.

اخلاقی اظهار کرد: تا زمانی که کشورهای حامی طالبان و سازمان های استخباراتی دست از حمایت طالبان برندارند با توجه به نمایش قدرتی که طالبان هر از گاهی دارند به نظر نمی رسد که به این زودی ها افغانستان روی صلح و آرامش را ببیند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله تحت فشارهای داخلی و خارجی این توافقنامه را به امضا رساندند و این احتمال وجود دارد که در رابطه با مسئله صلح نیز بخواهند همدیگر را دور بزنند.   

 

تگ