سرطان 11, 1399 07:59 Asia/Kabul

طالبان در توافق‌نامه با ایالات متحده آمریکا نه تنها به منافع این کشور آسیب نمی‌زند بلکه به گروه‌های دیگر هم اجازه نمی‌دهد تا به منافع آمریکا در افغانستان حمله کند و این یکی از نقاط ضعف برجسته توافق طالبان به‌عنوان یک جریان بنیادگرا است

کارشناس امور سیاسی افغان گفت: طالبان در توافق‌نامه با ایالات متحده آمریکا نه تنها به منافع این کشور آسیب نمی‌زند بلکه به گروه‌های دیگر هم اجازه نمی‌دهد تا به منافع آمریکا در افغانستان حمله کند و این یکی از نقاط ضعف برجسته توافق طالبان به‌عنوان یک جریان بنیادگرا است.

دکتر سیدآقا موسوی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو دری درمورد تنش‌های به‌وجود آمده میان آمریکایی‌ها و روس‌ها و این‌که این دو کشور از طالبان برای تضعیف هم‌دیگر استفاده می‌کنند اظهار داشت: موضوع تنش آمریکا و روسیه پدیده جدیدی نبوده و در طول چهل سال و از زمان اتحاد جماهیر شوروی تا فروپاشی آن و به‌ویژه در این بیست سال گذشته جریان داشته است.

آگاه امور سیاسی افغان ادامه داد: ایالات متحده آمریکا چهار دهه برنامه‌ریزی کرد تا روس‌ها را از افغانستان خارج کند و امروز هم در منطقه ژئوپلیتیکی خاورمیانه و افغانستان مسئله تقابل روسیه و آمریکا وجود دارد.

دکتر موسوی‌نژاد با بیان این‌که اتهام‌زنی‌های متقابل طرفین در ارتباط با جریان طالبان و امور افغانستان باید واقع‌بینانه و منصفانه بررسی شود، گفت: روس‌ها تلاش می‌کند منافع آمریکا را به چالش بکشد و به آمریکایی‌ها ضربه بزند همان‌طوری‌که ایالات متحده با تمام توان تلاش دارد در منطقه نفوذ ژئوپلیتیک روسیه موانعی را به‌وجود بیاورد.

استاد دانشگاه تصریح کرد: توییت‌ها و ادبیات خاص ترامپ در قبال کشورهای عربی و طالبان خیلی عجیب نبوده و نشان‌دهنده‌ی توافق‌نامه آمریکا و طالبان و تغییر موضع این گروه نسبت به آمریکایی‌ها در افغانستان است.

کارشناس سیاسی افغان افزود: توافق‌نامه آمریکا و طالبان در قطر چالش ایدئولوژی طالبان را نشان می‌دهد که در گذشته ایالات متحده را اشغال‌گر می‌دانستند و درحال حاضر برخلاف آن عمل کرده و حافظ منافع آمریکایی‌ها در افغانستان شده است.