سرطان 13, 1399 11:21 Asia/Kabul
  • برکناری ربانی از ریاست حزب جمعیت اسلامی افغانستان

«صلاح الدین ربانی» از ریاست حزب جمعیت اسلامی افغانستان برکنار شد.

حدود 50 نفر از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی افغانستان در نشست خود، صلاح الدین ربانی رییس این حزب  را برکنار کردند.
در پی این تصمیم شورای رهبری حزب جمعی اسلامی ،«احمد ضیا مسعود» معاون این حزب در مخالفت با این اقدام گفت: شخصیت های انشعاب گر هیچ گاه نمی توانند به نمایندگی از این حزب در مسائل مهم ملی و موضوعات داخلی حزب تصمیم بگیرند. 
«عبداللطیف پدرام» رییس حزب کنگره ملی افغانستان نیز در واکنش به برکناری «صلاح الدین ربانی» اعلام کرد: وی همچنان رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان است زیرا وی در جریان انتخابات، خیانت نکرد.
برکناری ربانی از سوی شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان، نشانه ای از اختلافات عمیق در درون این حزب پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و توافق عبدالله عبدالله از اعضای ارشد این حزب با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور برای تشکیل دولت مشارکتی است.

ربانی از معدود اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی بود که از عبدالله در انتخابات قبلی ریاست جمهوری افغانستان حمایت کرد اما با تصمیم وی برای مشارکت در دولت اشرف غنی مخالفت کرد. ربانی بر این باور بود که توافق عبدالله با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که انتخاب وی براساس آرای تقلبی در انتخابات بوده است برخلاف اصول دموکراسی است.

برخلاف موضع ربانی، بیشتر اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی افغانستان که در انتخابات قبلی ریاست جمهوری از عبدالله حمایت نکردند، بر همکاری با دولت این کشور که با مشارکت عبدالله و غنی تشکیل شده است، اجماع نظر دارند.

منابع نزدیک به حزب جمعیت اسلامی می گویند؛ امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان وعده داده که موقعیت این حزب در عرصه قدرت سیاسی و اجرایی در این کشور را تقویت کند و به همین دلیل ادامه حضور ربانی در راس این حزب نمی تواند  تعامل با دولت کابل را محقق کند.

بر همین اساس شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان، ربانی را از ریاست این حزب برکنارکرد و عنایت‌الله شاداب از اعضای  شورای رهبری را تا زمان برگزاری مجمع عمومی برای انتخاب رییس جدید، ریاست جلسات شورای رهبری این حزب را به عهده گرفته است.

این گمانه مطرح است که علت اصلی مخالفت ربانی با توافق عبدالله با اشرف غنی برای تشکیل دولت پس از جنجال درنتایج انتخابات ریاست جمهوری،بیش از هر چیز به اختلافات وی با غنی مرتبط است که موجب شد تا ربانی درماه های پایانی عمر دولت وحدت ملی افغانستان از سمت وزیر خارجه این کشور استعفا کند.    

درچارچوب روند انتقاد ربانی ازعملکرد اشرف غنی، وی یک ماه پیش از کناره گیری از سمت وزیر خارجه افغانستان در سال گذشته، در ادبیاتی تند و کم سابقه اشرف غنی را متهم کرد که درپنج سال اخیر با تلاش برای  انحصار قدرت، نظام سیاسی این کشور را تضیف کرده است.

نکته جالب در پرونده برکناری ربانی از ریاست حزب جمعت اسلامی افغانستان، چرخش موضع در شورای رهبری این حزب است.

حزب جمعیت اسلامی در دولت قبلی افغانستان، با متهم کردن عبدالله به ضعف در استیفای حقوق این حزب در دولت وحدت ملی براساس توافقنامه تشکیل این دولت، از وی در انتخابات حمایت نکرد اما با دریافت نشانه هایی مثبت از تیم اشرف غنی در هفته های اخیر، از تصمیم عبدالله برای تشکیل دولت مشارکتی با غنی حمایت کرده است.

کلیدواژه