اسد 04, 1399 14:18 Asia/Kabul

مشاور سابق حامد کرزی رئیس جمهور دور قبل افغانستان: سیاست ایران هراسی آمریکا در افغانستان شکست خورده است و نزدیکی دو ملت ایران و افغانستان، آمریکا را عصبانی کرده است و البته باید هم عصبانی باشد چون نقش ایران و کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

محمد هاشم عصمت اللهی مشاور سابق حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان، در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به سفر سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به کابل گفت: آمریکا از حضور کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان به شدن نگران است و سفر عراقچی در شرایط فعلی که اوضاع افغانستان به شدت از نگاه سیاسی ناپایدار است و طرح صلح امریکا با افغانستان هم شرایط مطلوبی برای افغانستان ندارد، این سفر می تواند اهمیت ویژه ای داشته باشد.

وی تصریح کرد: ایران با استراتژی همیشگی خود حامی مردم افغانستان است و سفر مقامات ایرانی در این شرایط نشان از اهمیت روابط ایران و افغانستان دارد و پیوند های دینی، تاریخی، اجتماعی و سیاسی عمیق میان دو ملت در طول تاریخ وجود داشته است که نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

این کارشناس سیاسی افغان در ادامه افزود: تقابل آمریکا با ایران از زمان شکست آمریکا در ایران وجود دارد و در تمام این مدت سیاست آمریکا این بوده که ایران را از افغانستان دور نگه دارد و آمریکا همواره تلاش داشته است تا از نقش ایران در منطقه و افغانستان جلوگیری کند.

عصمت اللهی خاطر نشان ساخت: ایران هیچ وقت تهدیدی برای حاکمیت، امنیت و استقلال سیاسی،  افغانستان نبوده و دولتمردان افغانستان نیز به خوبی به این نتیجه رسیده اند که ایران یک کشور دلسوز و حامی مردم افغانستان است که می توانند روی آن حساب کنند چرا که ایران همیشه و در هر شرایطی در کنار مردم ما بوده است.

مشاور سابق حامد کرزی اظهار داشت: نزدیکی دو ملت ایران و افغانستان، آمریکا را عصبانی کرده است و البته باید هم عصبانی باشد چون نقش ایران و کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

وی ادامه داد: دولتمران افغانستان بدانند که منافع افغانستان در توافق صلح آمریکا با طالبان با تهدید مواجه است و محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله ناگزیر هستند که نقش کشورهای منطقه بخصوص ایران را در قبال افغانستان بپذیرند.

این آگاه امور سیاسی یادآور شد: آمریکا و رسانه های خبری دنیا تلاش می کنند که روابط دو ملت ایران و افغانستان را مخدوش کنند و آمریکا از گذشته پروژه ایران هراسی را تقویت کرده است، ولی در حال حاضر دیگر آمریکا دیگر نمی تواند به این بازی فریبنده خود ادامه دهد و کشورهای منطقه نقش تعیین کننده ای در آوردن صلح در افغانستان دارند.

وی تصریح کرد: آمریکا از 40 سال پیش استراتژی بحران را در دستور کار خود دارد و در حال حاضر هم ناامنی و بحران از سیاست های همیشگی آمریکا است و این هم برای مردم روشن است و هم برای کشورهای منطقه که آمریکا به دنبال بحران آفزینی است.

کلیدواژه