اسد 06, 1399 13:15 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی و آگاه امور افغانستان گفت: سخنان نادرست خلیل زاد در خصوص مواضع ایران پیرامون روند صلح افغانستان ناشی از شکست توافق سیاسی آمریکا با طالبان است و مواضع ایران در قبال صلح افغانستان، حمایت از خواسته های مردم افغانستان است و هر کسی را که مردم این کشور به او رای بدهند می پذیرد.

محمد حسین جعفریان کارشناس سیاسی و آگاه امور افغانستان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با رد اظهارات نادرست مقام آمریکایی در خصوص مواضع ایران پیرامون روند صلح افغانستان گفت: زلمی خلیل زاد در آوردن صلح به افغانستان شکست خورد و حالا می خواهد برای فرار از این شکست آن را متوجه دیگران کند و برای همین گفته است که ایران از صلح حمایت نمی کند.

وی تصریح کرد: مواضع ایران در قبال صلح افغانستان، حمایت از خواسته های مردم افغانستان بوده نه از یک گروه و در آینده هر کسی که مردم این کشور به او رای بدهند می پذیرد.

این کارشناس ایرانی در ادامه به سیاست دوگانه آمریکا در قبال افغانستان اشاره کرد و افزود: آمریکا زمانی طالبان را یک گروه تروریستی اعلام و با این گروه جنگید و آن ها را از قدرت برکنار و امارت اسلامی را سرنگون کرد ولی حالا می خواهد دوباره همان گروه را سرکار بیارود.

این آگاه امور افغانستان خاطر نشان کرد: آمریکا به دنبال این است که هر وقت اراده کرد برخی را در جنگ و صلحی که خودش تشخیص می دهد با خود همراه کند، اما در مورد توافق سیاسی طالبان با آمریکا، خلیل زاد در به قدرت رساندن طالبان بعد از توافق سیاسی که با این گروه انجام داد موفقیتی نداشت و کسی او را همراهی نکرد.

وی تصریح کرد: الان در داخل افغانستان متحدین دولت و هم مخالفین سیاسی و حتی بخشی از بدنه طالبان با سیاست آمریکا در افغانستان مخالف هستند و این نوزاد آمریکا مرده به دنیا آمد و حالا خلیل زاد برای توجیه این شکست خود دنبال مقصر می گردد و از نظر او چه گزینه ای بهتر از ایران است.

جعفریان یادآور شد: ما با آمریکا قبلا هم کار کردیم و اگر ایران در مذاکرات بن با آمریکا همکاری نمی کرد شاید دولت فعلی افغانستان الان وجود نمی داشت ولی قرار نیست که هر وقت آمریکا اراده کرد در جایی بجنگد، همه دنیا با او همراه شوند و وقتی نخواست همه پیرو او باشند و ایران هیچ گاه موافق و تسلیم این سیاست های آمریکا نخواهد شد.

این مستند ساز ایرانی خاطرنشان ساخت: ایران؛ عربستان بحرین و کویت نیست که هر چیزی را که آمریکا بگوید، قبول کند مواضع ایران در قبال افغانستان به عنوان یک کشور همسایه کاملا مشخص است و ایران صلحی را می خواهد که مردم افغانستان بخواهند.

وی در مورد تماس های ایران با گروه طالبان افزود: طالبان بخش های از افغانستان بخصوص مناطق مرزی ایران را در کنترل دارند و ایران ناچار است که با آنها تماس داشته باشد ضمن آن که ما ده برابر این تماس ها را با دولت افغانستان داشته ایم و همین مقدار ارتباطی هم که با طالبان صورت گرفته، ایران، دولت افغانستان را در جریان گذاشته است.

این کارشناس سیاسی در ادامه اظهار داشت: اما شما همین ارتباط آمریکا با دولت افغانستان را مقایسه کنید که وقتی وزیر خارجه آمریکا به کابل می آید حاضر نیست با رئیس جمهور افغانستان دیدار بکند و در بیشستر ملاقات ها خلیل زاد با اشرف غنی دیدار می کند.

وی در پایان افزود: هم دولت افغانستان و هم مخالفان سیاسی و هم بخش های از طالبان متوجه شده اند که آمریکا کشوری نیست که بخواهد افغانستان را آباد کند و به این کشور رفا بیارود. با نشانه های که دولت افغانستان می دهد به خوبی مشهود است که آن ها امید خود را برای آینده سیاست گذاری افغانستان برای کشورهای همسایه معطوف کرده اند.

کلیدواژه