اسد 25, 1399 13:42 Asia/Kabul

طالبان کل قدرت سیاسی افغانستان را می خواهند و مذاکره با این گروه نوعی عوام فریبی است و نتیجه خاصی درپی نخواهد داشت

فعال رسانه ای افغان گفت: طالبان کل قدرت سیاسی افغانستان را می خواهند و مذاکره با این گروه نوعی عوام فریبی است و نتیجه خاصی درپی نخواهد داشت.

عبدالبصیر حقجو در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته شاهد کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم در حملات نیروهای طالبان به مناطق مختلف افغانستان بوده ایم،

اظهار داشت: تشدید حملات طالبان در حالی که جرگه مشورتی صلح برگزار شد و این جرگه آزادی زندانیان باقی مانده طالبان را تائید کرد، به این معنی است که جرگه، مصوبات آن و خواسته های حکومت برای این گروه ارزشی ندارد.

رئیس شورای ژورنالیستان ولایت بدخشان افغانستان عنوان کرد: طالبان خواستار خروج امریکایی ها از افغانستان هستند، کل قدرت را در این کشور می خواهند و بر جنگ و فشار تاکید دارند، خواسته های طالبان مشخص است و به نظر می رسد مذاکرات با این گروه نوعی فریب مردم و انحراف افکار عمومی است، در مذاکراتی هم که برگزار می شود، خواسته های طالبان مورد پذیرش قرار می گیرد.

به گفته حقجو امریکایی ها هم خواست های طالبان را برآورده کرده اند، از قبیل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و آزادی زندانیان طالبان و گمان می رود که در میز مذاکرات با حکومت افغانستان هم خواسته های خود را به کرسی می نشانند.

وی اضافه کرد: اکنون وضعیت به گونه ای است که بسیاری از مردم از دولت فاصله گرفته اند، بهتر بود دولت موقت ایجاد می شد، افراد بی طرفی این اداره را رهبری می کردند و زمینه ایجاد یک حکومت جدید با حضور طالبان و دیگر جریان های سیاسی فراهم می شد. اما اگر دولت فعلی بخواهد با همین وضعیت کنونی به گونه ای طالبان را تحت سیطره خود قرار دهد چنین چیزی غیر ممکن است.

 

کلیدواژه