سنبله 03, 1399 11:46 Asia/Kabul
  • تشدید تحریم ها علیه سرکردگان گروههای تروریستی در پاکستان

وزارت امور خارجه پاکستان از تشدید تحریم‌ها علیه سرکردگان گروههای تروریستی در این کشور خبر داد.

 وزارت امورخارجه پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد، این تحریم‌ها  شامل دهها سرکرده گروه تروریستی  از جمله  طالبان،  حقانی، القاعده، داعش، جماعت  الاحرار ، سپاه صحابه، لشکر جهنگوی، لشکر طیبه و جیش محمد موسوم به جیش ظلم می شود که دارایی‌های آنها ضبط و تمامی تراکنش‌های مالی آنان نیز شناسایی و مسدود می‌شود.

دولت پاکستان همچنین ورود تروریست‌های تحت تحریم به داخل این کشور  یا ترانزیت، تامین نیازهای تسلیحاتی و همدستی با آنان برای فراهم کردن نیازهای نظامی را نیز ممنوع اعلام کرد.

تشدید تحریم های پاکستان علیه گروه های تروریستی در این کشور در چارچوب ملاحظات داخلی و خارجی حزب حاکم تحریک انصاف صورت گرفته است.

پاکستان که در نزدیک به دو دهه اخیر با موج گسترده ای از ناامنی در مناطق مختلف ناشی از اقدامات خرابکارانه و مرگبار گروه های تروریستی مواجه بوده است، در سال های اخیر علاوه بربکارگرفتن سیاست مقابله حداکثری با تروریسم، اعمال تحریم ها چند جانبه ضد این گروه ها را نیز در دستور کار قرار داده است.

دولت پاکستان یکی از علل تداوم فعالیت های تروریستی در این کشور را ناشی از تداوم حمایت های مالی خارجی از گروه های افراطی می داند که به همین دلیل در دو سال گذشته سیاست مسدود کردن حساب های بانکی آنان را به طور دقیق دنبال کرده است.

البته علاوه بر مسدود شدن حساب های بانکی گروه های ممنوع الفعالیت درپاکستان، لغو ممنوعیت اعدام، تشکیل دادگاه های نظامی، مسدود کردن حساب های بانکی افراد و  گروه های مشکوک به همکاری با گروه های  تروریستی نیز از دیگر اقدامات دولت این کشور در این زمینه بوده است. 

دولت پاکستان در تلاش است با اتخاذ اقدامات چند جانبه ضد تروریست ها بتواند پاسخگوی مطالبات مردم این کشور در تامین امنیت به عنوان یک الزام ملی باشد؛ زیرا تداوم ناامنی در پاکستان علاوه بر به خطر انداختن جان مردم موجب ایجاد چالش برای  عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می شود.

در بعد خارجی نیز تشدید تدابیر دولت پاکستان ضد تروریست ها از جمله تحریم آنان موجب افزایش اعتماد کشورهای همسایه به خصوص افغانستان و هند در قبال سیاست های ضد تروریستی اسلام آباد خواهد شد.

در سال های اخیر مهمترین علت تنش ها در روابط هند و افغانستان با پاکستان تردید های آنان در قبال برخورد این کشور با پدیده تروریسم و حتی فراتر از آن  اتهام حمایت اسلام آباد از گروه های افراطی برای انجام عملیات خرابکارانه در هند و افغانستان بوده است. 

 واکنش گروه طالبان به تحریم های تازه دولت پاکستان علیه گروه های افراطی در این کشور نشان می دهد که اعمال محدودیت ها ضد این گروه ها موثر بوده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطرهشدار داده که اقدام  پاکستان مبنی بر اجرای  تحریم‌ها علیه این گروه مانع روند صلح افغانستان خواهد شد.

البته باید توجه  داشت که تصمیم تازه دولت پاکستان در تشدید تحریم ها ضد گروه های تروریستی در این کشور با هدف جلب نظر گروه ویژه اقدام مالی در تایید اقدامات اسلام آباد در مبارزه با تروریسم هم قابل ارزیابی است به خصوص آنکه قرار است بزودی هیاتی از این گروه با مقامات پاکستان دیدار کنند. 

کلیدواژه