سنبله 03, 1399 18:29 Asia/Kabul
  •  ادامه همکاری های ایران و ونزوئلا و قدردانی مادورو از ایران

با تقویت همکاری های های میان ایران و ونزوئلا،«نیکلاس مادورو» رییس جمهوری این کشور از جمهوری اسلامی ایران به دلیل کمک به ونزوئلا برای مقابله با تحریم های نفتی واشنگتن قدردانی و تاکید کرد: تجربه ایران به دولت ونزوئلا در تقویت ظرفیت مدیریت این کشور کمک خواهد کرد.

ونزوئلا مدتهاست تحت سیاست های فشار حداکثری آمریکا قرار دارد. مقامات آمریکا به ویژه از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ رسما بر سرنگونی مادورو و دولت چپگرای وی تاکید کرده و در این راستا سیاست های مختلفی را به کار گرفته اند.حمایت از مخالفان داخلی،به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» سرکرده مخالفان به عنوان رییس جمهوری این کشور،کمک وحمایت از کودتا و اقدامات خرابکارانه، اما همه این اقدامات تاکنون با شکست مواجه شده با این حال مقامات واشنگتن همچنان بر سیاست فشارحداکثری تا رسیدن به هدف تغییر حکومت تاکید دارند چنانکه« رابرت اوبراین» مشار امنیت ملی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا گفت: سند چارچوب استراتژیک نیمکره غربی درباره سیاست جدید آمریکا در آمریکای لاتین بر «کارزار فشار حداکثری» علیه ونزوئلا متمرکز خواهد بود.

اعمال فشار امریکا درحالی است که در مورد ایران نیزمدتهاست مقامات واشنگتن حربه تحریم های اقتصادی را به کار گرفته اند وتلاش کرده اند تا با افزایش فشارهای اقتصادی ،ایران را در تنگنا قرار دهند اما این فشارها نه تنها تاکنون کارساز نبوده بلکه سبب افزایش ظرفیت های داخلی ،خوداتکایی شده است.طی ماه های اخیر اما فرصت همکاری میان ایران و ونزوئلا به ویژه در بخش اقتصادی افزایش یافته است.این همکاری ها با اعزام نفت کش های حاوی بنزین از سوی ایران به ونزوئلا برای جبران کمبود سوخت ناشی از تحریم های امریکا علیه ونزوئلا گسترش یافت؛ و  به رغم تهدیدات امریکا این نفت کش ها به اب های ونزوئلا رسیدند و توانستند تا حدی محدودیت های سوختی در این کشور را جبران کنند.

«سیدرضا صدرالحسینی» کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه حضور نفتکش‌های ایرانی در سواحل ونزوئلا، هیمنه تحریمی آمریکا را متلاشی کرد، گفت: کشور‌های تحت تحریم آمریکا می‌توانند با ایجاد اتحادیه‌های ضدتحریمی، تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا را در زیر پا‌های خود له کنند.

به رغم تاکید مقامات امریکا برادامه سیاست فشار حداکثری علیه ونزوئلا وگنجاندن آن در سند چارچوب استراتژیک نیمکره غربی ،همکاری های ایران و ونزوئلا تقویت شده است در این راستا نخستین فروشگاه بزرگ عرضه محصولات ایرانی نیز درکاراکاس گشایش یافته است و مقامات هر دوکشور بر گسترش مناسبات بدون توجه به فشارها وتهدیدات آمریکا تاکید کرده اند؛چنانکه نیکلاس مادورو" ضمن قدردانی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت ونزوئلا گفت که ونزوئلا تنها نیست و دوستان شجاعی دارد که در کنارش ایستاده‌اند.

مقامات آمریکا در راستای سیاست های یکجانبه گرایانه خود همچنان در تلاشند که خود را قدرت برتر جهانی دانسته و با اعمال سیاست های تهدید وتحریم ،سلطه جویی های خود را بر بسیاری از کشوهای جهان به ویژه کشورهایی که حاضر به تسلیم شدن در برابر سیاست های تجاوزگرانه آمریکا نیستند،اعمال کنند .این درحالی است که کشورهای آزادی خواه جهان حاضر به تسلیم در برابر سیاست های واشنگتن نیستند و در این راستا سیاست نزدیکی و همکاری های سیاسی واقتصادی را در دستور کار قرار داده اند که افزایش همکاری ایران و ونزوئلا نمونه ای از آن است.

«توفیق شومان» تحلیلگر و کارشناس سیاسی لبنانی با اشاره به ضرورت رهایی کشورها از سلطه اقتصادی، سیاسی و نظامی آمریکا، بر طرح اندیشه‌های بزرگ و کلان برای مقابله با تک روی این کشور در عرصه بین‌الملل و تشکیل یک چارچوب برای فشار بر آمریکا تاکید کرد.

اکنون مادورو بار دیگر با تشکر از ایران در واقع لزوم همکاری و همراهی را برای مقابله با سیاست های مداخله جویانه واشنگتن یاداور شده و بر ادامه مسیر تاکید کرده است. به نظر می رسد افزایش همکاری ایران و ونزوئلا سد محکمی در برابر سیاست های متجاوزانه واشنگتن است.

 

 

کلیدواژه