سنبله 16, 1399 17:38 Asia/Kabul
  • دیدار دو رهبر مقاومت در لبنان؛ وحدت جبهه مقاومت علیه سازش
    دیدار دو رهبر مقاومت در لبنان؛ وحدت جبهه مقاومت علیه سازش

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در لبنان با سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله دیدار و گفت و گو کرد.

دیدار اسماعیل هنیه و سید حسن نصرالله یک دیدار نمادین نیست بلکه اهمیت بسیاری دارد. این دیدار، دیدار دو نفر از رهبران مهم و برجسته جبهه مقاومت است که باور قلبی و اعتقادی به مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی دارند و امیدی به مذاکره و سازش برای کاستن از مشکلات مقاومت در لبنان و فلسطین ندارند.
این دیدار به لحاظ زمانی نیز اهمیت زیادی دارد. توطئه های محور غربی/ عبری/ عربی علیه جبهه مقاومت آشکارتر از هر زمان دیگری است.
عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی موضوع تازه ای نیست بلکه از دهه ها گذشته وجود داشته و اکنون این روابط علنی شده است.
این وضعیت صرفاً به کشور امارات نیز محدود نمی شود بلکه شمار دیگری از کشورهای عربی نیز روابط رسمی مخفیانه با رژیم صهیونیستی دارند که برخی از آنها درصدد علنی سازی این روابط هستند. 
این وضعیت نشان می دهد پروژه ای علیه محور مقاومت در جریان است و این بر اهمیت دیدار اسماعیل هنیه و سید حسن نصرالله افزوده است. این دیدار نشان می دهد مقاومت لبنان، نگاه تقلیل گرایانه به خیانت ها علیه فلسطین ندارد و آنرا خیانت علیه جبهه مقاومت در سطح منطقه می داند.
وجود این درک و برداشت سبب می شود اجماع و همبستگی میان گروههای مقاومت در سطح منطقه برای مقابله با توطئه هایی نظیر معامله قرن، طرح الحاق و عادی سازی شکل بگیرد.
علاوه بر این، حماس و حزب الله با تهدیدهای مشترکی نظیر تحریم های آمریکا مواجه هستند. هدف این تحریم ها ایجاد فشار اقتصادی برای جنبش های مقاومت با هدف تخریب وجهه مردمی و ممانعت از تقویت قدرت نظامی آنها است. در عین حال، حماس و حزب الله همزمان تحت حملات رژیم صهیونیستی قرار دارند که البته این حملات علیه حماس بیشتر است. 
بر همین اساس، دیدارهای دوجانبه رهبران حماس و حزب الله برای مقابله با تهدیدهای مشترک و ارتقای موقعیت مقاومت در منطقه اهمیت بسزایی دارد. در همین راستا نیز در دیدار سید حسن نصرالله و اسماعیل هنیه بر ثبات محور مقاومت و صلابت آن در مقابله با فشارها و تهدیدها تاکید شده است. اسامه حمدان، یکی از رهبران جنبش حماس فلسطین نیز پیش از این با اشاره به دیدار اسماعیل هنیه و سید حسن نصرالله اعلام کرد، روابط حماس و حزب الله راهبردی و دیرینه است و اختلافات اندک نمی‌تواند در آن تأثیر بگذارد.
نکته مهم دیگر این است که حماس به عنوان یک جنبش فلسطینی و حزب الله به عنوان یک گروه مهم لبنانی طرفداران زیادی در فلسطین و لبنان دارند. در واقع، این دو جنبش فلسطینی و لبنانی از پشتوانه مردمی و مشروعیت مردمی قابل توجهی برخوردار هستند.
اجماع و همبستگی بیشتر میان این جنبش ها و همچنین اضافه شدن جنبش هایی نظیر جهاد اسلامی فلسطین و یا حشد الشعبی عراق و انصارالله یمن می تواند وجه گروهی و «جبهه ای» محور مقاومت را علیه دشمن صهیونیستی و حامیان آن به مراتب تقویت کند.
نکته پایانی این است که نشست پنج شنبه گذشته دبیران کل و مقاومت گروههای فلسطینی در بیروت، پایتخت لبنان و دیدارهایی که اسماعیل هنیه در سفر به بیروت داشته از جمله دیدار وی با سید حسن نصرالله هشدار جدی برای سازشکاران عربی است که الگوی رفتاری سازشکارانه آنها با رژیم صهیونیستی بی پاسخ نمی ماند و در صورت تهدید جبهه مقاومت، تبعات سنگینی برای آنها خواهد داشت.

کلیدواژه