میزان 25, 1395 12:27 Asia/Kabul

نشست های امنیتی امیدواری هایی برای حل چالش ها و مشکلات امنیتی ایجاد می کند

کارشناس سیاسی افغان گفت: نشست های امنیتی حرکت های مدنی و مثبتی است امیدواری هایی برای حل چالش ها و مشکلات امنیتی در افغانستان، منطقه و جهان ایجاد می کند.

سید قاسم مظفری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به برگزاری پنجمین نشست امنیتی تحت نام "خشونت و نظام سیاسی"، به منظور ایجاد اجماع فکری و سیاسی برای یافتن راهکارهایی در خصوص مشکلات امنیتی منطقه و افغانستان از سوی مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان در هرات اظهار داشت: در این نشست ها مشکلات و چالش های امنیتی توسط چهره ها و نخبگان، مقامات و مسوولان داخلی و خارجی بررسی و راه های حل آن ها جستجو می شود.

وی عنوان کرد: افغانستان امروز در خط مقدم مبارزه با تروریزم در جهان قرار دارد، قربانی می دهد و جور امنیت دیگر کشورها را هم می کشد در این نشست ها هم مشکلات و شکاف های امنیتی بویژه در افغانستان ارزیابی و بررسی می شود و اینکه دشمن چگونه و با استفاده از چه نواقص و شکاف هایی امنیت افغانستان را تهدید می کند و از کجا پشتیبانی می شود.

مظفری افزود: از آنجایی که دشمن و حامیان تروریزم بین المللی مشخص است این امیدواری وجود دارد که این بررسی ها سبب شود جامعه جهانی فشارهای لازم را بر حامیان تروریزم وارد کند.

وی با اشاره به اظهارات محمد آصف رحیمی والی هرات در این نشست مبنی بر اینکه دامن زدن به جنگ های نیابتی فرجام بدی برای همه دارد و مؤلفه حفظ ثبات در بی ثباتی همسایه امروز دیگر کارآیی ندارد گفت: ولایت هرات نقش اساسی در مساله امنیت هم در داخل افغانستان دارد و هم برای همسایگان این کشور و در صورتی که ناامنی به این ولایت کشیده شود کشورهای همسایه هم متاثر خواهند شد از اینرو همانطور که والی این ولایت گفته جنگ نیابتی به ضرر همه است  اما ملت افغانستان بیش از همه متضرر می شود.

این صاحبنظر سیاسی بیان داشت که به هر صورت جنگ های استخباراتی در افغانستان جریان دارد و دولتمردان و سیاستمداران افغان باید از چنین نشست هایی حداکثر استفاده را ببرند و صدای ملت افغانستان را به جهان برسانند تا بر حامیان تروریزم بین المللی و دشمنان مردم افغانستان فشار بیاورند که از این حمایت خود دست بردارند و صلح و امنیت به این کشور برگردد.

به گفته مظفری کشورهای مختلف جهان و سازمان های بین المللی که در این نشست حضور داشته اند و حتی آن هایی که حضور نداشته اند و به دنبال صلح و ثبات منطقه ای و جهانی هستند باید بصورت متحد و حتی جداگانه بر حامیان تروریزم فشار بیاورند و روابط خود را با آن ها قطع کنند یا کاهش دهند.

وی اضافه کرد: مبارزه با تروریزم بین المللی یک عزم جهانی و هماهنگ را می طلبد و انتظار می رود در نشست های امنیتی تصامیمی اتخاذ شود که به نفع امنیت منطقه و جهان باشد.

 

کلیدواژه