میزان 04, 1399 16:47 Asia/Kabul

وجود شهدای افغانستانی دفاع مقدس تاکیدی بر خون شریکی دو ملت بزرگ ایران و افغانستان است

رایزن سابق فرهنگی سفارت ایران در کابل گفت: وجود شهدای افغانستانی دفاع مقدس تاکیدی بر خون شریکی دو ملت بزرگ ایران و افغانستان است. 

ناصر جهانشاهی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به ایام هفته دفاع مقدس و چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: ملت ایران به اتفاق تمام ملت های مسلمان توانستند در ظاهر علیه تجاورگری ارتش رژیم بعث عراق اما در باطن علیه همه قدرت های جهانی که پشت سر این ارتش قرار داستند، هشت سال مقاومت نموده و با رشادت از خاک، آئین و انقلاب خود دفاع کنند.

وی افزود: این روزها، روزهای یادآوری این حماسه بزرگ است تا تمام کسانی که با این حماسه بزرگ درگیر بودند فرصتی پیدا کنند تا خاطرات خود را برای جوانان و نسل های جدید بازگو کرده و موجبات عزت و سربلندی ملت های مسلمان فراهم شود.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: دفاع مقدس ملت ایران می تواند الگویی برای تمام ملت های مسلمان و آزاده باشد، این ملت ها توجه داشته باشند که اگر در کنار هم و معتقد به مسیری باشند که انتخاب کرده اند، می توانند با دست خالی در مقابل قدرت های استعماری مقاومت و آن ها را با شکست مواجه کنند. ملت مسلمان ایران در هشت سال دفاع مقدس ثابت کرد که می توان با رشادت و همت جوانان با مبارزه در برابر دشمنان خارجی روی پای خود ایستاد و زمینه های رشد و کسب تکنولوژی های جدید را برای خود فراهم کنند.

به گفته این کارشناس و فعال سیاسی-فرهنگی ایرانی، دفاع مقدس تابلوی زیبایی بود از همراهی همه دوست داران انقلاب اسلامی، اعم از مهاجرین ارزشمند و سربلند افغانستانی، مهاجرین عراقی و مهاجرین سایر کشورهای مسلمان که انقلاب اسلامی را از آن خود می دانستند و این احساس را داشتند که انقلاب اسلامی در ایران واقع شده اما مربوط به همه ملت های مسلمان و امت اسلامی است از اینرو زمانی که به این انقلاب تعدی شد، همه برای دفاع از آن در صحنه حضور پیدا کردند.

جهانشاهی تصریح کرد: از عمده ترین این اقشار مهاجرین عزیز افغانستانی و ملت بزرگ افغانستان بود و با وجود اینکه خودشان درگیر نبرد و مبارزه با رژیم کمونیستی وقت بودند، در کنار برادران رزمنده ایرانی و در جبهات حضور پیدا کرده و از انقلاب اسلامی دفاع کردند و انسان های شایسته ای در مسیر دفاع از این انقلاب جان خود را فدا کردند.

رایزن سابق فرهنگی سفارت ایران در کابل بیان داشت: با توجه به این مسئله باید توجه داشته باشیم که ما دو ملت ایران و افغانستان می توانیم در کنار همدیگر زندگی کنیم و به مشکلات همدیگر رسیدگی کنیم زیرا دو ملت بزرگ با فرهنگ مشترک هستیم که مسیر سعادت ما واحد است و در کنار هم می توانیم موجبات عزت خود را فراهم کنیم.

وی یادآور شد: مهاجرین افغانستانی در عرصه دفاع مقدس نقش ارزشمندی داشتند و هنوز هم هر از گاهی پیکر مطهر شهدای افغانستانی دفاع مقدس تفحص و تاکیدی بر خون شریکی دو ملت بزرگ ایران و افغانستان می شود.  

جهانشاهی با اشاره به وظیفه نسل امروز در قبال دفاع مقدس هم گفت: نسل امروز باید واقعیت های هشت سال دفاع مقدس را مطالعه کند، الگوهای شهادت طلب خود را بشناسد، در مسیر عزت و سربلندی خود و ارزش های خود گام بردارد، در این ایام بزرگان و پیشکسوتان جهاد و شهادت هم باید واقعیت های جهاد و شهادت را برای جوانان بازگو کنند، جوانان هم با الگوگیری از پیشکسوتان به این نتیجه برسند که راه سربلندی، راه شهدا است که با خون خود موجبات امنیت، رفاه و سربلندی نسل امروز را فراهم کردند.

وی اضافه کرد: بنابراین نسل امروز باید این رشادت ها را درک کند، به آن ها احترام بگذارد و در مسیر تقویت آن ها گام بردارد.

 

تگ

کامنت