میزان 09, 1399 09:57 Asia/Kabul
  • روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی
    روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی

روز نهم مهرماه/میزان به مناسبت شهادت «محمد الدوره» نوجوان فلسطینی در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام روز همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی نامگذاری شده است.

سی‌اُم سپتامبر سال 2000 (9میزان 1379) در نخستین روزهای انتفاضه دوم (انتفاضه الاقصی)، تصویر «محمد الدوره» نوجوان 12 ساله از شبکه‌‌های تلویزیونی پخش شد که پشت پدر خود پنهان شده بود تا از گلوله‌های نظامیان صهیونیست در امان بماند. این اتفاق تکان دهنده  که توسط تصویربردار شبکه دوم تلویزیون فرانسه ضبط و از این شبکه پخش شد، با شهادت این کودک به پایان رسید. 

این نوجوان با برخورد گلوله‌ای که توسط تک تیراندازان رژیم صهیونیستی و با هدف کشتن وی به سر او اصابت کرد به شهادت رسید و این اتفاق باعث شد تا رسانه‌ها تمامی حواشی این حادثه را در جهان منعکس کنند. شهادتی که محمد الدوره را به نماد مقاومت و روز کودکان بی گناه فلسطینی تبدیل کرد.

در شرایطی که کودکان فلسطینی بخش عمده‌ای از قربانیان جنایات رژیم صهیونیستی در جریان حملات وحشیانه این رژیم به مناطق فلسطینی را تشکیل می دهند، دولت‌های غربی مدعی حقوق بشر در برابر جنایات اسرائیل سکوت کرده‌اند.

رژیم کودک‌کُش صهیونیستی از هیچ جنایتی علیه فلسطینی‌ها و در قبال هیچ گروهی دریغ نمی‌کند. کودکان فلسطینی نیز از جنایت‌های سازمان یافته رژیم صهیونیستی در امان نیستند. 

کودکان فلسطینی نه تنها شاهد شهادت و زخمی شدن والدین خود هستند، بلکه خود نیز به طور مستقیم هدف جنایت های رژیم صهیونیستی قرار می گیرند. به شهادت رساندن و زخمی کردن، بازداشت، ضرب و شتم، محاکمه در دادگاه‌های نظامی، تهدید و فشار از جمله جنایت‌هایی است که مستقیماً از سوی نظامیان اسرائیلی ضد کودکان فلسطینی انجام می‌شود. 

رژیم صهیونیستی در حالی این جنایت‌ها را علیه کودکان فلسطینی مرتکب می‌شود که طبق ماده 16 کنوانسیون حقوق کودکان رفتار خشونت آمیز با کودکان ممنوع است. آنچه رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی انجام می‌دهد را نمی‌توان رفتار خشونت‌آمیز نامید بلکه «جنایت حقوق بشری» است که در سایه سکوت جامعه جهانی و حمایت مستقیم دولت آمریکا انجام می‌دهد که این حمایت در دولت ترامپ به نحو محسوسی افزایش یافته است. 

تگ

کامنت