میزان 15, 1399 17:27 Asia/Kabul
  • بیانیه 26 کشور جهان در محکومیت تحریم های یکجانبه آمریکا
    بیانیه 26 کشور جهان در محکومیت تحریم های یکجانبه آمریکا

آمریکا در راستای اهداف سیاست خارجی خود بیشترین سابقه را در اعمال انواع تحریم های یکجانبه علیه دیگر کشورها دارد. این تحریم ها به ویژه به بهانه مخالفت با سیاست ها و اقدامات واشنگتن انجام می شود. ضمن اینکه در مواردی مانند تحریم ها علیه روسیه، کشورهای غربی نیز به آن پیوسته اند. این مساله اعتراض گسترده کشورهای جهان را موجب شده است.

26 کشور جهان از جمله ایران، سوریه، روسیه، چین و عراق در بیانیه مشترکی با اعلام اینکه تحریم‌های اقتصادی یک جانبه و ظالمانه آمریکا و برخی کشورهای غربی علیه برخی کشورهای مستقل جهان به مانع بزرگی برای مقابله با ویروس کرونا تبدیل شده است، خواستار پایان دادن به این وضعیت شدند.

بیانیه مشترک این کشورها روز دوشنبه در جلسه سوم مجمع عمومی سازمان ملل ویژه حقوق بشر توسط نماینده چین خوانده شد.

این کشورها خواستار پایان دادن به اعمال تحریم‌های اقتصادی یک جانبه آمریکا و دولت‌های غربی بر علیه تعدادی از کشورها شدند و تأکید کردند که کشورهای تحریم کننده با نقض حقوق بشر مانع تلاش‌ها برای مقابله با بیماری همه گیر کرونا می‌شوند.

آمریکا بزرگترین کشور تحریم کننده در جهان محسوب می شود و در راستای اهداف سیاست خارجی خود بیشترین سابقه را در اعمال انواع تحریم ها علیه دیگر کشورها دارد.

برخی متحدان واشنگتن نیز در اعمال تحریم ها با آن همراهی می کنند. این تحریم ها به بهانه مخالفت با سیاست ها و اقدامات آمریکا و یا با ادعای تهدید آمریکا از سوی کشورهای مورد تحریم انجام می گیرد.

واشنگتن حتی در برهه حساس کنونی نیز که همه گیری ویروس کرونا، وضعیت وخیمی را برای بسیاری از کشورها به لحاظ اقتصادی و بهداشتی رقم زده باز هم با شدت هرچه تمام تر رویکرد تحریمی خود را ادامه می دهد.

آمریکا علاوه بر اعمال شدیدترین تحریم ها در طول تاریخ علیه ایران در چارچوب کارزار فشار حداکثری، تحریم‌های یکجانبه زیادی علیه کشورهایی مانند روسیه، چین، ونزوئلا، کوبا، سوریه و کره شمالی وضع کرده است.

از جمله آخرین تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا می توان به تحریم 17 فرد و نهاد مرتبط با سوریه از سوی وزارت امور خارجه آمریکا در 30 سپتامبر/9میزان اشاره کرد.

"گیر پیترسون" نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه درباره تحریم‌های آمریکا علیه دمشق، گفت: تحریم‌های یکجانبه تحمیلی علیه سوریه، چالشی برای تأمین مواد غذایی و بهداشتی مورد نیاز این کشور است.

هر چند تحریم های آمریکا به بهانه های مختلف  سیاسی، تجاری، امنیتی و حتی حقوق بشری علیه دیگر کشورها به ویژه کشورهای رقیب یا خصم آن اعمال می شود، با این همه قطع نظر از دلایل ظاهری، دلیل اصلی ادامه این رویکرد، پیگیری منافع واشنگتن است.

به گفته "الکساندر نوواک" وزیر انرژی روسیه: همه جهان از تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای مختلف که رهبران آن مورد رضایت واشنگتن قرار ندارند، خسته شده‌اند.

تداوم رویکرد تحریمی آمریکا  که به صورت اعمال تحریم های یکجانبه همچنان با شدت علیه کشورهای مختلف به اجرا گذاشته می شود، موجب اعتراض بین المللی به این مساله با توجه به همه گیری کرونا شده است.

کارشناسان مستقل سازمان ملل در اوت 2020 اعلام کردند: تحریم‌های یکجانبه اقتصادی علیه کشورهایی مانند کوبا و ونزوئلا رنج و محدودیت‌های بیشتری را برای مردم این کشورها ایجاد کرده است.

اکنون کارزاری جهانی و حتی در داخل آمریکا برای وادار کردن دولت ترامپ به رفع تحریم های ظالمانه و غیر انسانی و یک طرفه آمریکا علیه دیگر کشورها به راه افتاده است. با توجه به اثرات مخرب تداوم تحریم های یکجانبه آمریکا به نظر می رسد انتقاد و برخورد یکپارچه کشورها با واشنگتن به دلیل بکارگیری تحریم های یکجانبه و اعمال آن بدون مجوز شورای امنیت ضرورت دارد تا آمریکا ناچار شود در این زمینه تجدید نظر کند.

کلیدواژه