میزان 29, 1399 14:13 Asia/Kabul

شاعر و پژوهشگر افغانستانی گفت: دُر محمد کشمی از هنرمندان برجسته افغانستان بود و خبر درگذشت او برای همه کسانی که با موسیقی محلی آشنا هستند متاثر کننده است، نباید بگذاریم که موسیقی محلی افغانستان به فراموشی سپرده شود.

محمد کاظم کاظمی شاعر و نویسندۀ  افغانستانی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری گفت: خبر درگذشت درمحمد کشمی برای همه ی کسانی که با موسیقی محلی آشنا هستند متاثر کننده است. من با نام این هنرمند در کتاب سرگذشت موسیقی افغانستان آشنا شدم و عبدالوهاب مددی مولف این کتاب در باره این هنرمند محلی خوان مطالب بسیار خوبی را مطرح کرده است و او را یکی از هنرمندان شاخص حوزه شمال افغانستان در موسیقی محلی دانسته است.

وی در ادامه افزود: واقعیت این است که موسیقی محلی ما در تهاجم دو نوع موسیقی قرار گرفت و به حاشیه رانده شد، یکی در مواجهه با موسیقی کلاسیک افغانستان که با رنگ و بوی هندی در افغانستان رسمیت پیدا کرد که البته این اتفاق ارزشمندی بود و اساتید بزرگی همچون سراهنگ، رحیم بخش و امثال این ها پدید آمدند و این برای موسیقی کلاسیک ما غنیمت بزرگی بود.

کاظمی تصریح کرد: رواج موسیقی پاپ هم به موسیقی محلی ما آسیب زد، هر چند که در این بخش هم هنرمندانی همچون احمد ظاهر، ناشناس، ساربان و ظاهرهویدا در این موسیقی رشد کردند و حتی بعضی از پاپ خوان ها یا آماتور خوان های افغانستان، کارهایی در زمینه موسیقی محلی انجام دادند همچون فرهاد دریا  که بسیاری از این طرح ها را زنده ساخت.

این پژوهشگر افغانستانی در ادامه افزود: اما واقعیت این است که خود هنرمندان موسیقی محلی افغانستان غالبا به کنار رفتند و منزوی شدند و یا درغربت و انزوا بسیاری از آن ها فوت کردند که ساز ها و لحن های آن ها هم رفته رفته فراموش یا با رنگ و بوی ساز های غربی و هندی آمیخته شد.

محمد کاظم کاظمی در ادامه خاطر نشان ساخت: برای احیای موسیقی محلی باید از سوی مردم تلاش و باوری پذیری صورت بگیرد و مردم این حس را داشته باشند که موسیقی محلی در واقع بخشی از هویت آن ها است و گوش خود را به این موسیقی عادت دهند و همچنین باید هنرمندان موسیقی محلی را قدر بدانند.

وی یادآور شد: بر عهده متولیان هنر و فرهنگ افغانستان است گرایش جامعه را به سمت موسیقی محلی افغانستان هدایت کنند و موقعیت های دیده شدن را برای هنرمندان ملی خوان  فراهم کنند، همان طور که در حوالی دهه شصت یکبار این اتفاق افتاد و عبدالوهاب مددی و دیگر مسئولان رادیو، گرایش قابل توجهی به موسیقی محلی انجام دادند و تمام هنرمندان را از جاهای مختلف افغانستان دعوت کردند و با هزینه خود در کابل یک فستیوال بسیار بزرگی برگزار کردند و آواز های محلی را در استدیو رادیو ثبت کردند.

 

دُر محمد کشمی از هنرمند موسیقی محلی افغانستان از ولایت بدخشان بود که در 25 مهر ماه در افغانستان درگذشت.

 

 

 

کلیدواژه