عقرب 29, 1399 19:39 Asia/Kabul

کارشناس اقتصادی افغان گفت: منافع ایران و افغانستان در تبادل و اشتراکات فرهنگی و اقتصادی نهفته است مسیر چابهار و خط آهن خواف-هرات، نقش مهمی در اقتصاد ترانزیتی ایران و افغانستان خواهد داشت.

عبدالواسع دانشیار کارشناس اقتصادی افغان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری گفت: ایران و افغانستان منافع مشترک زیادی دارند و باید از هر فرصتی برای بهبود روابط و اوضاع دو کشور استفاده کنند، تا مشکلات اقتصادی امروز در آینده به حالت رشد، توسعه و رونق اقتصادی تبدیل شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به نقش موثر ایران در اقتصاد افغانستان، برگزاری نشست های مشترک بین دو کشور می تواند بسیار مفید واقع شود و ما نمی توانیم رفاه و رشد اقتصادی افغانستان را بدون منافع کشورهای همسایه در نظر بگیریم زیرا همه کشورهای جهان منافع اقتصادی مشترکی برای یکدیگر دارند.

وی تاکید کرد: نشست های مشترک میان ایران و افغانستان باید توسعه پیدا کند و روند اجرایی داشته و به همه تعهدات آن عمل شود و منافع مشترک کشورها با تضاد بر منافع کشور دیگر قرار نگیرد.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: هرگاه دو کشور ایران و افغانستان به رشد اقتصادی برسند بی شک  سلطه و اقتدار آن ها بهبود پیدا می کند و از هراس افکنی و زنجیره جنایات تروریستی نجات خواهند یافت.

دانشیار با توجه به تاثیرات اتصال راه آهن خواف-هرات به بندر چابهار اظهار داشت: هرگاه نشست ها و اهداف به شکل بهتر و واضح انجام شود می توانیم با حفظ منافع خود به نقطه همدیگر پذیری، خودکفایی و تعادل برسیم و نیز به دیگران هم کمک کنیم تا با استفاده از تکنولوژی، مسیر را برای بهبود ترانزیت ممکن بسازیم.

وی تصریح کرد: مسیر چابهار و خط آهن خواف-هرات، به اقتصاد ترانزیتی ایران و افغانستان  بسیار کمک می کند زیرا از این طریق می توانیم کالای های بزرگ و مورد نیاز را از کشوری به کشور دیگر انتقال دهیم تا هزینه ها برای مصرف کننده به حداقل برسد و در ترانزیت رونق ایجاد شود.

این کارشناس عنوان کرد: جابجایی کالا یکی از مولفه های اساسی این خط آهن است که می تواند حالت بهبود را در اقتصاد ایجاد کند و کالاهای ارزان قیمت را دردسترس مصرف کننده قرار دهد و باعث ایجاد رفاه در زندگی مردم و اعتبار افغانستان شود تا بتواند قدرت و سیاست خود را پایدار کند.

وی در ادامه گفت: افغانستان و ایران در صورتی که بایکدیگر مشورت و حالت های بهبودی را ایجاد کنند می توانند در آینده به رشد اقتصاد و شکوفایی خود در حد وسیع دست پیدا کنند.  

لازم به یادآوری است که عمران خان نخست وزیر پاکستان امروز پنجشنبه (29 آبان) در راس هیاتی عالی‌رتبه وارد کابل شد.

نخست وزیر پاکستان پس از ورود مورد استقبال رسمی اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان قرار گرفت و در یک نشست خبری مشترک با اشرف غنی تاکید کرد که کشورش به‌دنبال برقراری صلح در افغانستان است.

وی هدف از سفر خود به افغانستان را ایجاد اعتماد و تقویت روابط میان دو کشور، خواند و خاطرنشان کرد که مردم در هر دو طرف مرز خواهان صلح هستند و پاکستان تمام تلاش خود را برای برقراری صلح در افغانستان انجام خواهد داد.

 

کلیدواژه