قوس 15, 1399 15:23 Asia/Kabul

طالبان تاکنون نتوانسته اند صداقت خود را در رابطه با مسئله مذاکرات صلح نشان دهند و نمی توان امیدوار بود که مذاکرات به صلح و ثبات پایدار در افغانستان منجر شود

کارشناس سیاسی افغان گفت: طالبان تاکنون نتوانسته اند صداقت خود را در رابطه با مسئله مذاکرات صلح نشان دهند بنابراین نمی توان امیدوار بود که مذاکرات هیات های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان به یک صلح و ثبات پایدار در افغانستان منجر شود.

لیاقت علی امینی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در رابطه با توافق روی کارشیوه مذاکرات و اینکه در مورد برنامه های اصلی وارد گفت و گو خواهند شد، اظهار داشت: تجربه نشان داده که نمی توان امید چندانی به صلح و ثبات واقعی در افغانستان داشت.

وی تصریح کرد: در گذشته زمانی که مذاکرات در قطر آغاز شد و توافقنامه ای هم بین طالبان و امریکا به امضا رسید، طالبان متعهد شدند خشونت ها را در افغانستان کاهش می دهند اما زمانی که مذاکرات هیات های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در قطر آغاز شد، این گروه دست به خشونت های بیشتری زد و حملات و انفجارها در این کشور افزایش پیدا کرد.

به گفته این کارشناس سیاسی اکنون هم با توافق طرف ها روی کارشیوه مذاکرات، امیدواری هایی به وجود آمده اما هنوز برای ابراز خوشبینی در این زمینه زود است زیرا مذاکرات هنوز به صورت رسمی آغاز نشده و برنامه ها و موضوعات مختلفی هم وجود دارد که بعید است دو طرف به سادگی در مورد آن ها به توافق برسند.

امینی عنوان کرد: مسئله اصلی این است که طالبان در گفتار و رفتار خود صداقت ندارند چنانکه در مذاکرات منتهی به توافق با امریکا گفته بودند پنج هزار زندانی آنان باید آزاد شوند و آنان خشونت ها را کاهش خواهند داد که این زندانیان آزاد شدند اما خشونت ها کاهش پیدا نکرد، اکنون هم تلاش می کنند که از مذاکرات با دولت به نفع خود استفاده و زندانیان باقی مانده خود را هم آزاد کنند و قویتر از گذشته علیه نیروهای دفاعی افغانستان سر و سامان بگیرند.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: به هر صورت با توافق روی کارشیوه، مذاکرات آغاز خواهد شد اما موضوعات مهمی در این مذاکرات مطرح است از جمله نوع نظام آینده، چگونگی مشارکت طالبان در قدرت، قانون اساسی، حقوق شهروندی، حقوق زنان، دستاوردهای دو دهه گذشته در افغانستان و همچنین بحث حکومت موقت که از مسایل بحث برانگیز و جنجالی هم می باشند و گمان نمی رود به این زودی ها در مورد آن ها توافق حاصل شود.

وی اضافه کرد: در پذیرش کارشیوه مذاکرات از سوی طالبان عوامل و فشارهای خارجی هم دخیل بوده چنانکه در نشست اخیر ژنو نیز تاکید شد مذاکرات صلح دوام پیدا کند و دستاوردهای حدود دو دهه گذشته در افغانستان هم حفظ شود. یک مسئله دیگر هم این است که معمولاً فعالیت های طالبان در فصل سرما کاهش پیدا می کند و گاهی هم خواستار مذاکره می شوند اما با گرم شدن هوا بار دیگر حملات خود را آغاز می کنند.

 

کلیدواژه