قوس 24, 1399 09:02 Asia/Kabul

استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی گفت: شیعه و سنی همیشه در افغانستان همیشه در کنار هم زندگی کرده اند و فقط شیعیان مورد تهدید قرار نمی گیرند، همه اقوام و مذاهب در معرض تهدید هستند، اما این که امرالله صالح بحث شیعه هراسی را مطرح کرده قدری تامل برانگیز است و تاثیر خوبی در جامعه ندارد.

غلام قادر سکندری در گفت و گو با رادیو دری با اشاره به پست فیسبوکی امرالله صالح معاون رئیس جمهور افغانستان که نوشته طالبان داعشی هشدار داده که کابل را به مسلخ شیعیان تبدیل می کند گفت: باور من این است که از این نوع گزارشات در مورد اوضاع امنیتی افغانستان به دست مقامات این کشور فروان می رسد و ممکن است گروه های مختلف مقاصد مختلفی از این نوع گزارشات داشته باشند و اقوام مختلف مورد تهدید قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: در افغانستان فقط شیعیان مورد تهدید قرار نمی گیرند و همه اقوام و مذاهب در معرض تهدید هستند، اما این که امرالله صالح چرا این بحث را فقط  در مورد شیعیان تاکید کرده است قدری تامل برانگیز است و تاثیر خوبی در جامعه ندارد و برای همین واکنش های انتقادی زیادی را از طرف همه اقوام و مذاهب افغانستان برانگیخت.

سکندری اظهار داشت: داعش و طالبان در طول 20 سال گذشته فقط شیعیان را مورد هدف قرار نداده اند و ما شاهد هستیم که در هرات، هلمند، بدخشان، تخار، ننگرهار، بغلان از همه اقوام و مذاهب افغانستان مورد هدف قرار گرفته و کشته شده اند.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان داشت: حتی اگر تهدید دشمن فقط متوجه شیعیان افغانستان باشد، باز هم دولت و مسئولان افغانستان وظیفه دارند که در مقابل جنگ های مذهبی ایستادگی کنند و من فکر می کنم که سخنان اخیر امرالله صالح شتابزده بود و او در این مورد اشتباه کرده است.

غلام قادر سکندری تاکید کرد: افغانستان که مذاهب و اقوام مختلف در آن زیست می کنند، بهترین الگو برای کشورهای اسلامی است و همیشه شیعه و سنی در کنار هم در آرامش زندگی و اخوت خود را حفظ کرده اند و دشمنان مردم افغانستان این وحدت را مورد هدف قرار داده اند و می خواهند بگونه وحدت را از ما بگیرند.

وی افزود: حتی اگر فرض را بر این بگیرم که طالبان داعشی می خواهند جنگ مذهبی را دامن بزنند، مسئولان دولتی باید هوشیارانه عمل کنند و دچار اشتباه نشوند و من فکر می کنم سخنان معاون اول رئیس جمهور افغانستان عامدانه نبوده و اشتباه کرده است ولی یک اشتباه بزرگ بود که ذهن و ضمیر جامعه را پریشان ساخت.

 

لازم به یادآوری است امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه در فیسبوکش نوشت که طالبان داعشی در یک پیام کتبی هشدار داده‌اند که اگر زندانیان آن‌ها اعدام شوند، کابل را به «مسلخ شیعه» تبدیل خواهند کرد.

این پست فیسبوکی صالح و نحوه اطلاع‌رسانی اش از این موضوع، واکنش‌ها و انتقادهایی را در پی داشته است.

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی نیز به این موضوع واکنش نشان دادند و این شیوه نوشتار صالح را مورد انتقاد قرار دادند.

بعد از این انتقادات امرالله صالح واکنش نشان داد و گفت: ما هیچ مکلفیت قانونی، سیاسی و اجتماعی نداریم که برای فکر و عمل دشمن خویش، قبا و لباسی از مصلحت و درست گفتن بدوزیم. دشمن آنچه هست باید به صورت بسیار عریان به مردم معرفی گردد. سالهاست مردم از دولت می خواهند که بی پرده صحبت نماید. پرده برداشتن از روی دشمن شجاعت است.

کلیدواژه