عقرب 03, 1395 16:30 Asia/Kabul

سید محمد جمال فکوری بهشتی ،نماینده پارلمان افغانستان می گوید " پارلمان باید طرح صلح را تنظیم نماید زیرا در افغانستان از کلمه صلح استفاده خوبی نشده است.

سید محمد جمال فکوری بهشتی ،نماینده پارلمان افغانستان می گوید " پارلمان باید طرح صلح را تنظیم نماید تا طبق آن با مخالفین مذاکره و تفاهم شود.

سید محمد جمال فکوری بهشتی در مصاحبه با رادیو دری ضمن اشاره به برخی گزارشها درباره گفتگوها با نماینده های های طالبان در قطر و پاکستان تاکید کرد مردم طرفدار صلح هستند اما در افغانستان از کلمه صلح استفاده خوبی نشده است و به همین علت در هشت سال گذشته با وجود مصرف میلیونها دالر نتوانستیم به صلح برسیم.

نماینده پارلمان افغانستان افزود "اخیرا توافق نامه ای را با جناب حکمتیار امضاء کردند اما بعد از امضای توافق نامه،  نا امنیها در تمام ولایات تشدید شد.

وی با بیان اینکه در اوضاع بحرانی کنونی افغانستان باز هم شنیده می شود که مذاکراتی بین حکومت افغانستان و بعضی از رهبران مخالفین در بیرون از کشور ادامه دارد که مردم افغانستان را نگران ساخته است زیرا اهداف صلح تعریف نشده است.

فکوری بهشتی تصریح نمود "وقتی صلح تعریف نشود مردم بیشتر نگران می شوند زیرا در پشت پرده طرح های خارجی نهفته است و نماینده های پارلمان هم در این خصوص هشدار داده اند.

به باور وی ؛ جناب حکمتیار امتیازات زیادی از نظر امنیتی و مالی به دست آورد و شکی نیست که گروه طالبان به دنبال امتیازات بیشتر،حتی تغییر قانون اساسی  است.

نماینده پارلمان افغانستان با ابراز نگرانی از حضور کشورهای غربی در افغانستان هشدار داد " خارجیها به دنبال قوم گرایی هستند تا در سایه اختلافات قومی بتوانند به تمام اهداف خود برسند.

 

کلیدواژه