دلو 17, 1399 10:15 Asia/Kabul
  • حکم دادگاه بلژیکی برای دیپلمات ایرانی؛ بازی در زمین منافقین  
    حکم دادگاه بلژیکی برای دیپلمات ایرانی؛ بازی در زمین منافقین  

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: حکم دادگاه آنتورپ بلژیک مبنی بر اعلام 20 سال زندان برای اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی محکوم است.

سعید خطیب‌زاده روز پنجشنبه تصریح کرد، همه مراحل بازداشت دیپلمات ایرانی، فرآیند قضایی و صدور حکم، غیرقانونی و نقض آشکار موازین حقوق بین‌الملل به‌ویژه کنوانسیون1961 وین درباره روابط دیپلماتیک بوده است و ایران آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

بلژیک، ژوئیه 2018 همزمان با سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به اتریش و سوئیس مدعی شد، اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در وین را به ظن تلاش برای بمب‌گذاری در نشست گروهک تروریستی منافقین در پاریس، پایتخت فرانسه، بازداشت کرده‌‌ است.

فرایند زمان بازداشت دیپلمات ایرانی تا صدور حکم نشان می‌دهد، نوعی بازی سیاسی در این فرایند حاکم است. بازی بازداشت دیپلمات ایرانی در زمان سفر رئیس جمهوری ایران به دو کشور اروپایی باهدف تحت تاثیر قرار دادن این سفر انجام شد و امروز هم اعلام حکم بی‌سابقه برای یک دیپلمات ایرانی در اروپا درچارچوب تحت تاثیر قرار وجهه ایران پس از دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا قابل ارزیابی است.         

منافقین، لابی اسرائیلی و برخی کشوری عربی در زمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای تخریب وجهه بین‌المللی ایران همکاری داشتند و تلاش فراوانی کردند با روایت‌سازی‌های دروغین، روابط دیپلماتیک ایران را در عرصه جهانی تحت تاثیر قرار دهند.  

گروهک تروریستی منافقین در این فرانید نقش اساسی بازی کرد و تا جایی که در نشست‌های سالانه منافقین در پاریس، "رودی جولیانی" از نزدیک‌ترین افراد به دونالد ترامپ و رئیس تیم حقوقی وی در این نشست‌ها شرکت و ضد ایران سخنرانی می‌کرد.     

متهم کردن دیپلمات ایرانی برای بمب‌گذاری در نشست منافقین درحالی مطرح می‌شود که این گروهک تروریسی در سایه حمایت آمریکا، رژیم اسرائیل، برخی کشورهای اروپایی و مرتجع عربی، 17 هزار شهروند ایرانی را در عملیات مختلف ترور و شهید کرده است.

علاوه بر این، رفت و آمد آزادانه عناصر گروهک منافقین در برخی کشورهای اروپایی، رویکرد دوگانه غرب را در مبارزه با تروریسم و مقوله حقوق‌بشری نشان می‌دهد. جنایت‌های منافقین ضد مردم ایران بر هچ‌کس پوشیده نیست و در چنین شرایطی، میزبانی از عناصر این گروهک تروریستی در برخی پایتخت‌های اروپایی و مجازات نکردن آنان، نقض صریح قوانین بین‌المللی است.

اعلام حکم 20 سال زندان برای دیپلمات ایرانی که بر اساس روایت‌سازی منافقین و اسرائیلی‌ها بازداشت و سپس حکم آن اعلام شده است، نشان می‌دهد بلژیک و برخی کشورهای اروپایی تحت تاثیر فضاسازی گروهک تروریستی منافقین در خاک اروپا قرار گرفتند.

رفتار بلژیک با دیپلمات ایرانی، بر حمایت آشکار برخی کشورهای اروپایی و آمریکا از گروهک تروریستی منافقین سرپوش نخواهد گذاشت و حامیان منافقین به سبب نادیده گرفتن جنایت‌های این گروهک تروریستی ضد ملت ایران مسئولیت دارند و باید پاسخگو باشند. 

کلیدواژه