دلو 21, 1399 19:50 Asia/Kabul
  • توقف مذاکرات صلح و کوبیدن به طبل جنگ در افغانستان
    توقف مذاکرات صلح و کوبیدن به طبل جنگ در افغانستان

هیأت‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان در دوحه، طی یک ماه گذشته نشست جدی برای گفت وگوی صلح نداشته اند و ادامه این جریان روند صلح را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

 پس از تعطیلات سه هفته‌ای هیأت‌ مذاکره کننده دولت افغانستان و گروه طالبان در پنجم ژانویه/16جدی تعدادی از اعضای هیأت‌ها در دوحه حضور یافتند اما تعدادی دیگر تا هفته‌های بعد در کابل و پاکستان بسر بردند و با تاخیر به دوحه برگشتند.

اعضای هیأت های حاضر در دوحه نیز تنها چند نشست مقدماتی و بدون نتیجه برگزار کردند. اکنون که بیش از یک ماه از آغاز دور دوم گفت وگوها می‌گذرد اما همه طرف‌ها بجای پرداختن به موضوع صلح افغانستان، بر طبل جنگ در این کشور می‌کوبند.

این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا، وزیر دفاع و سناتور آمریکایی در تازه ترین اظهارات خود همچنان بر ادامه حضور نظامیان خود در افغانستان تأکید کرده و گفته اند که خروج نظامیان آمریکایی از این کشور منوط به اوضاع امنیتی است، آنها براساس توافقنامه با طالبان عمل نخواهند کرد و پس از ماه می سال ۲۰۲۱ میلادی نیز در افغانستان حضور خواهند داشت.

«سناتور لیندسی گراهام» درتازه ترین توئیت خود نوشته است که طالبان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. وی از تصمیم دولت جدید آمریکا برای تاخیر در خروج از افغانستان استقبال کرده است.

در همین حال 'سیگار' یا اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان هم در تازه‌ترین گزارش خود از افزایش حملات هوایی آمریکا در این کشور خبر داد.

سیگار در این گزارش که هفته گذشته منتشر شد، اعلام کرد که حملات هوایی نظامیان آمریکایی در سه ماه اخیر سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) افزایش داشته است.

به گزارش سیگار، این حملات در حمایت از نیروهای افغان علیه طالبان انجام شده است.

مقامات طالبان هم در سه ماه گذشته بارها نیروهای آمریکایی را متهم به نقض توافقنامه دوحه کرده و هشدار داده‌اند که اگر آمریکایی‌ها به تعهدات خود پایبند نمانند، آنها نیز در عملکرد خود تجدید نظر خواهند کرد.

مقامات بلندپایه دولتی افغانستان از جمله حمدالله محب مشاور امنیت ملی و مسعود اندرابی وزیر داخله نیز گفته اند که گروه طالبان به صلح اعتقادی ندارند و آنها برای جنگ در فصل بهار آماده می شوند.

حمدالله محب و مسعود اندرابی سه روز پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفتند که آنها نیز برای دفاع و سرکوب طالبان آمادگی کامل دارند و اجازه نمی دهند طالبان به اهداف نظامی خود برسند.

برخی منابع خبری افغانستان، دو روز پیش به نقل از فرماندهان نظامی طالبان نوشتند که رهبران این گروه فرماندهان جنگی خود را از تعطیلات زمستانی به میدان جنگ فراخوانده اند.

این اقدامات بیانگر آن است که همه طرف‌ها از آمریکایی‌ها گرفته تا طالبان و دولت افغانستان بجای پرداختن به صلح، بر طبل جنگ می‌کوبند اما در این میان تنها مردم ستمدیده افغانستان نگران قربانی‌های بیشترند و خواهان ادامه مذاکرات صلح شده اند.

اتحادیه نهادهای مدنی شمال افغانستان در گردهمایی خود خواهان ادامه مذاکرات و اعلام آتش‌بس فوری شدند.

«عبدالحمید صفوت» رئیس این اتحادیه دیروز دوشنبه از طالبان خواست که برای ادامه مذاکرات صلح با هیأت دولت افغانستان از بهانه گیری‌های سیاسی دست کشیده و به میز گفت وگو برگردند.

وی افزود: گروه طالبان با توجه به منافع عمومی ملت افغانستان باید از کشتار غیرنظامیان دست بردارد و برای رسیدن به یک توافق سیاسی پایدار در ماههای نخست سال آتش‌بس اعلام کند.

کلیدواژه