حوت 11, 1399 14:59 Asia/Kabul

روسیه از گسترش فعالیت گروه های افراطی از پاکستان و افغانستان به مرزهای خود نگران است و در این زمینه اقدام می کند

کارشناس سیاسی افغان گفت: روسیه از گسترش فعالیت گروه های افراطی از پاکستان و افغانستان به مرزهای خود نگران است و در این زمینه اقدام می کند.

مطیع الله خروتی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: روسیه از این نگران است که گروه های افراطی مانند داعش و القاعده که تحت نظر سازمان استخبارات اردوی پاکستان (آی. اس. آی) در منطقه وزیرستان این کشور فعالیت می کنند و از سوی برخی کشورهای قدرتمند و برخی کشورهای عربی حمایت مالی می شوند به مرزهای ماوراء قفقاز و کشورهای آسیای میانه انتقال پیدا کنند.

وی با اشاره به انتقاد روسیه از مذاکرات قطر و اینکه این مذاکرات به بن بست رسیده اظهار داشت: طالبان دولت اسلامی افغانستان را به عنوان یک دولت به رسمیت نمی شناسند در حالی که وقتی نشست دوحه قطر برگزار شد دولت جمهوری اسلامی افغانستان که در راس آن رئیس جمهور غنی قرار دارد باید به عنوان طرف مذاکرات با طالبان شرکت می کرد نه به گفته طالبان در کنار گروه های دیگر.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: این دولت بر اساس انتخابات روی کار آمده و از سوی سازمان ملل متحد به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت شناخته می شود اما طالبان آن را به رسمیت نمی شناسند و حاضر نیستند با این مشخصات با این دولت مذاکره کنند از اینرو این سیاست طالبان، مورد انتقاد روسیه قرار گرفته است.

خروتی در مورد اینکه محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان در سفر به مسکو پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان را به ولایمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سپرده گفت: به نظر می رسد در این پیام در خصوص نکات مبهمی که در مورد مذاکرات دوحه نزد کشورهای منطقه و همسایه وجود دارد و مانع اجماع منطقه ای در مورد افغانستان شده، توضیحاتی داده شده ضمن اینکه حمایت روسیه از دولت افغانستان و دستاوردهای چندین ساله این کشور خواسته شده است.

وی اضافه کرد: همچنان مساله مبارزه با کشت، تولید، انتقال و قاچاق مواد مخدر، وجود داعش در منطقه، تغییر شکل القاعده و مسایلی از این قبیل باعث نگرانی روسیه شده و نیازمند اطلاعاتی در این زمینه است که از آن کشور به ویژه از سوی دولت ترامپ پنهان نگه داشته شده بود و گمان می رود که در این زمینه ها هم در پیام آقای غنی به پوتین مواردی ذکر شده باشد.

 

کلیدواژه