حوت 17, 1399 13:56 Asia/Kabul

کارشناس افغان در امور اقتصادی گفت: دو حادثه آتش سوزی گسترده به فاصله بسیار کوتاهی در گمرکات افغانستان عادی به نظر نمی رسد و احتمال دارد که عمدی باشد و البته این حوادث به هر علتی که باشد نشان از سو مدیریت مسئولان گمرک دارد.

عبدالواحد احمد یار کارشناس افغان در امور اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری ضمن اشاره به آتش سوزی گمرک مرزی ابونصرفراهی گفت: این که به صورت همزمان و به فاصله خیلی کوتاهی دو آتش سوزی گسترده نخست در گمرگ اسلام قلعه و سپس در گمرک ابونصر فراهی رخ می دهد، خیلی عادی به نظر نمی رسد و امکان دارد دست های در پشت پرده این حوادث ناگوار دخالت داشته باشند که باید علت حادثه هر چه زود تر از سوی دولت افغانستان پیگیری و اعلام شود.

وی در ادامه افزود: گمرک های مرزی افغانستان بخصوص گمرک اسلام قلعه بیشترین حجم تبادله کالا را انجام می دهند ولی فاقد هر گونه امکانات بخصوص در مهار آتش سوزی هستند و این نشان از سو مدیریت مسئولان گمرگ دارد.

احمد یار بیان داشت: عدم امکانات، بی نظمی شدید و صف های طولانی کامیون های حمل کالا در مرزهای افغانستان بخصوص مرز اسلام قلعه به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست و مسئولان باید برای این مشکلات چاره اندیشی کنند.

این کارشناس اقتصادی افزود: با توجه به درآمد های زیادی که گمرک های افغانستان به ویژه اسلام قلعه دارد، باید از پیشرفته ترین گمرک ها باشد و این حجم از مبادلات کالا نیاز به زیر ساختار های بسیار قوی دارد که در این گمرک ها وجود ندارد.

وی در ادامه به حجم گسترده مبادله کالا در گمرک دوغارون اشاره کرد و افزود: گمرک اسلام قلعه یک مرز عادی نیست و شاهرگ اقتصادی افغانستان محسوب می شود و افغانستان هیچ مرز دیگری با این گسترده گی ندارد و از نگاه جهانی هم این مرز از اهمیت بسیاری برخوردار است و بخش زیادی از کالاهای کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان از طریق همین مرز وارد می شود و نبود زیر ساخت ها می تواند آسیب های جدی به آن وارد کند.

 

لازم به ذکر است که مقام‌های محلی ولایت فراه در نزدیکی مرز ایران و افغانستان روز شنبه، ۱۶ اسفندماه، از آتش‌ گرفتن چهار مخزن سوخت خبر دادند.

تاج‌ محمد جاهی، والی این ولایت گفته است که در این چهار مخزن که در گمرگ «ابونصراهی» قرار دارند، «مواد نفتی و گاز» ذخیره می‌شد.

روح‌الله لطیفی، سخنگوی کمرگ ایران نیز با تایید این آتش‌سوزی گفته است هر یک از این مخازن ۱۲۰ هزار لیتر گنجایش سوخت دارند.

این دومین آتش‌سوزی بزرگ در مرز دو کشور ایران و افغانستان است که در کمتر از یک ماه گذشته رخ می‌دهد.

 

کلیدواژه